×

Neurolodzy zalecają, aby omijać windę i wybierać schody. Chodzi o komórki nerwowe w mózgu

Regularna aktywność fizyczna ma dla naszego zdrowia kolosalne znaczenie. Chyba nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Aktywność fizyczna rozwija gorset mięśniowy, wpływa na wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddecohwy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną, przeciwdziała nadwadze i otyłości – to tylko niektóre z zalet aktywnego trybu życia. Jak widzisz jest tego naprawdę sporo. I choć ciężko mówić tutaj o jednym rodzaju aktywności fizycznej (każda ma swoje plusy), jedna z nich nie bez powodu jest szczególnie zachwalana przez neurologów.

Neurolodzy szczególnie namawiają do wchodzenia po schodach. Mają ku temu podstawy

Badanie zostało przeprowadzone przez neurologów Deana Sherzai i Ayesha Sherzai. Oboje zachęcają do wchodzenia po schodach i mają ku temu podstawy. Zaobserwowali, że wchodzenie po schodach sprzyja tworzeniu się nowych neuronów w hipokampie – części mózgu związanej z pamięcią, uczeniem się i emocjami.

Ponadto wchodzenie po schodach to jedno z najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie nóg, co również przekłada się na zdrowie mózgu! Mógłbyś zapytać w jaki sposób? Odnieśmy się tutaj do kolejnego badania, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Universita degli Studi di Milano we Włoszech. Wnioski z badań ujrzały światło dzienne w 2018 roku na łamach magazynu „Frontiers in Neuroscience”. Badacze wykazali, że podczas ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem nóg wysyłane są do mózgu sygnały niezbędne do produkcji zdrowych komórek nerwowych. Ograniczenie lub unikanie tego rodzaju ćwiczeń utrudnia wytwarzanie komórek nerwowych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.

Kolejne badanie, tym razem z 2015 roku, przeprowadzone na 324 zdrowych, starszych kobietach, wykazało, że kobiety o silniejszych mięśniach nóg wykazywały mniej zmian w mózgu, co przekładało się na większą moc poznawczą w podeszłym wieku.

Fot. Freepik

Fot. Freepik

Pozostałe zalety wchodzenia po schodach

Czy wiesz, że w porównaniu do biegania i chodzenia wchodzenie po schodach spala o wiele więcej kalorii? Podczas godzinnego wchodzenia po schodach spalimy nawet 1000 kcal, co w przypadku wielu osób stanowi połowę dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Co więcej, wchodzenie po schodach angażuje do pracy mięśnie brzucha, pobudza do pracy narządy wewnętrzne, aktywuje kręgosłup, a także zmniejsza ryzyko kontuzji kolan czy stawów skokowych. Kontuzji, które są wpisane w różne formy aktywności fizycznej. Schodzenie po schodach wydaje się więc być zupełnie bezpieczne. Kolejną, niewątpliwą zaletą wchodzenia po schodach jest również fakt, że schody znaleźć możemy praktycznie wszędzie – masz je dosłownie pod ręką, jeśli mieszkasz w bloku.

Źródła: PAP

Może Cię zainteresować