×

9 codziennych nawyków, które zbliżają Cie do śmierci

Mózg jest odpowiedzialny za wszystkie życiowe czynności organizmu, więc utrzymanie jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania na optymalnym poziomie jest koniecznością. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak nasze codzienne nawyki mogą źle wpływać na pracę mózgu.

Oto 9 niebezpiecznych dla mózgu nawyków, których powinieneś się pozbyć natychmiast:

1. Nuda

Neuroplastyczność jest zdolnością mózgu do myślenia inaczej, przechowywania wspomnień i nawiązywania nowych połączeń nerwowych. Brak intelektualnej stymulacji prowadzi do spadku wydajności mózgu, podobnie jak w przypadku innych narządów.

2. Brak śniadania

Biorąc pod uwagę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, nie jedzenie tego posiłku sprawia, że metabolizm spowalnia, a mózg nie funkcjonuje tak sprawnie.

Według japońskiego badania, osoby, które często pomijają śniadanie, mają o 36% wyższe ryzyko wystąpienia krwotoku do mózgu. Bez glukozy nasz mózg po prostu nie działa prawidłowo. Ludzie mają trudności ze zrozumieniem nowych informacji, mają problemy z wizualnym i przestrzennym zrozumieniem świata, a także nie zapamiętują.

3. Spanie z telefonem obok głowy

Pola elektromagnetyczne telefonu emituje promieniowanie, które jest bardzo szkodliwe dla człowieka. Dlatego, spanie z telefonem obok głowy jest bardzo nierozsądne!

Według badań przeprowadzonych przez szwedzkich badaczy promieniowanie z telefonu komórkowego powoduje bóle głowy, a także jest związane z powstawaniem nowotworów, w tym nowotwory mózgu. Aby zminimalizować ryzyko, ogranicz korzystanie z telefonu komórkowego i trzymaj go z dala od siebie tak często, jak to możliwe.

4. Pracowanie podczas choroby

Kiedy przechodzisz przez chorobę, Twoje ciało i układ immunologiczny ciężko pracują, aby zwalczyć infekcję. Decydując się na pracę podczas choroby, wydłużasz tym samym jej długość i okres rekonwalescencji oraz zwiększasz podatność na kolejne infekcje, a to wszystko wpływa na funkcjonowanie mózgu.

5. Nadmierne jedzenie

Nadmierne jedzenie powoduje nadwagę, a często również otyłość. Kiedy jemy dużo są to zazwyczaj potrawy ubogie w składniki odżywcze, co sprawia, że organizm chce jeść więcej, a poczucie głodu nie ustępuje. Produkty ubogie w składniki odżywcze zmniejszają wydajność mózgu i mogą prowadzić do otępienia.

6. Brak snu

Regularny i dobry sen ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, w tym zdrowia mózgu. Podczas snu, mózg wykonuje dwie ważne czynności: przechowuje wspomnienia i eliminuje toksyny. Niedobór snu prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, zmian w pamięci i zwiększonego ryzyka choroby neurodegeneracyjnej.

7. Palenie

Badania wykazały, że palenie papierosów powoduje uszkodzenie żywotności neuronów i błon komórkowych w obrębie śródmózgowia oraz na błonach móżdżku. Te regiony mózgu są zaangażowane w funkcje ruchowe, równowagę oraz koordynację.

8. Cukier

Wysokie spożycie cukru jest szkodliwe dla każdej komórki, tkanki i narządu w organizmie, w tym centralnego układu nerwowego. Zostało naukowo udowodnione, że istnieje silny związek między nadmiarem spożycia cukru a chorobą Alzheimera.

9. Zanieczyszczenie powietrza

Wydaje się, że noszenie maski przeciwgazowej na twarzy jest jedynym sposobem na uniknięcie zanieczyszczenia powietrza. Mózg także podlega wpływowi zanieczyszczonego powietrza.

Stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza powoduje między innymi upośledzenie funkcji poznawczych i kurczliwość mózgu. Wszystko, czym oddychamy i absorbujemy przez skórę, w końcu dociera do krwi i wpływa na każdy organ, w tym mózg.

Zdaniem naukowców zanieczyszczenie powietrza związane jest z rozwojem i pogarszaniem się choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i innych chorób neurodegeneracyjnych.

Teraz już wiesz, czego należy unikać, aby zadbać o zdrowie i kondycję mózgu! Warto być świadomym człowiekiem.

Może Cię zainteresować