Mimo diety i treningów wciąż nie możesz schudnąć? Prawdopodobnie błąd leży w Twoich nawykach
Regularnie ćwiczysz i uważasz na to, co ląduje na Twoim talerzu, a mimo to nie możesz zrzucić dodatkowych kilogramów, a być może wciąż przybierasz na wadze? Mogłoby się wydawać, że to nierealne, a jednak… Warto w tym przypadku dokładnie przeanalizować swoje nawyki życia codziennego. Coś tutaj z pewnością nie gra.
13 codziennych nawyków, które potajemnie sprawiają, że zyskujesz na wadze. Które dotyczą Ciebie?
#1 Nie wyobrażasz sobie dnia bez awokado
Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone i inne niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze, minerały i przeciwutleniacze.Ze względu na tę dobrą reputację tego jakże zdrowego produktu, ludzie mają tendencję do dodawania go do tostów, jajek, dipów, a nawet koktajli. Problem w tym, że wiele osób chcących zadbać o swoją linię spożywa go zdecydowanie za dużo. Jeśli jesteś na deficycie kalorycznym, pół awokado dziennie wydaje się być idealną ilością.

#2 Unikasz tłuszczy i węglowodanów złożonych
Rezygnacja z tłuszczy lub węglowodanów na rzecz białka może skutkować problemami z sercem, osłabieniem układu odpornościowego, niedoborami witamin i nie tylko. Czy wiesz, że brak wystarczającej ilości węglowodanów i zdrowych tłuszczy w posiłkach zaburza równowagę diety i może prowadzić do przyrostu masy ciała? Czy to nie efekt zupełnie odwrotny do tego, którego oczekiwałaś? Aby uzyskać możliwie najlepsze korzyści zdrowotne, a jednocześnie zadbać o swoją sylwetkę, upewnij się, że spożywasz głównie węglowodany złożone, tłuszcze nienasycone i pełnowartościowe białka.
#3 Rezygnujesz z posiłków
Niektórzy ludzie rezygnują z lunchu, ponieważ uważają, że jeśli odmówią sobie posiłku, dobrze wpłynie to na ich sylwetkę, podczas gdy inni są tak zajęci przez cały dzień, że zapominają o jedzeniu lub nie mają na nie czasu. Musisz zdawać sobie sprawę, że brak wystarczającej ilości pożywienia może powodować zmęczenie i przyczyniać się do podwyższonego poziomu stresu, co w późniejszym okresie skutkuje zwiększonym apetytem i nierzadko niezdrowym jedzeniem. Co więcej, takie podejście do żywienia może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej, co może przekładać się na trudności w spalaniu tkanki tłuszczowej.
#4 Preferujesz obcisłe jeansy
Co prawda obcisłe jeansy mogą sprawić, że Twoje nogi będą wyglądać na szczuplejsze. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie czasu nie wyjdzie Ci to na dobre. Obcisłe spodnie uciskają uda i pośladki w pewien sposób upośledzając mięśnie, które nie są w stanie pracować tak jak powinny. W konsekwencji mięśnie nóg będą wyglądać na wiotkie. Wybieraj więc obcisłe jeansy tylko wtedy, kiedy naprawdę uważasz to za konieczne.
#5 Wybierasz mleko migdałowe
Jeśli nie tolerujesz laktozy ani nie jesteś weganinem, przejście na substytuty mleka pochodzenia roślinnego może nie być najlepszym pomysłem, w okresie gdy próbujesz zrzucić dodatkowe kilogramy. Osoby spożywające produkty mleczne mają przyspieszony metabolizm i mniejsze szanse na przybranie na wadze. Dzieje się tak za sprawą zawartego w mleku wapnia. Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Wapień zawarty w mleku może odgrywać w tym przypadku rolę tylko i wyłącznie wtedy, gdy nasza dieta będzie odpowiednio zbilansowana.
#6 Wybierasz produkty „zero cukru”
Na krótką metę produkty ze sztucznymi słodzikami mogą pomóc Ci ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii. W dłuższej perspektywie czasu mogą być jednak przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Nie tylko są w stanie utrudnić zbijanie wagi, ale być przyczyną cukrzycy i otyłości! Co więcej, mogą niekorzystnie wpływać na Twój apetyt, przez co będziesz mieć jeszcze większą ochotę na słodkie.

#7 Za dużo ćwiczysz
Regularne treningi nie tylko pomagają wypracować szczupłą, wymarzoną sylwetkę, ale są również niesamowitym sposobem na zmniejszenie poziomu stresu. Wszystko ma jednak swoje granice, a co za dużo… No właśnie. Zbyt duża ilość treningów, zwłaszcza ciężkich treningów, może działać wręcz odwrotnie – podnosić poziom kortyzolu. To z kolei powoduje, że organizm zaczyna gromadzić więcej tłuszczu i pragnie więcej jedzenia.
#8 Spędzasz znaczną część czasu w domu
Jeśli regularnie nie wystawiasz swojego ciała na działanie promieni słonecznych, Twoje ciało może zacząć gromadzić większe ilości tłuszczu – badania dowodzą, że w sytuacji, gdy światło dzienne dociera do skóry, trafia również do komórek tłuszczowych. W konsekwencji komórki tłuszczowe zaczynają magazynować mniej tłuszczu. Staraj się wychodzić każdego dnia na co najmniej pół godziny, a Twoje ciało Ci za to podziękuje.
#9 Pijesz kawę z mlekiem
Kawa sama w sobie raczej nie utrudnia utraty wagi. Co innego, kiedy za każdym razem będziesz dodawać do niej cukru, mleka lub śmietanki. Cukier i tłuszcz w kawie znacznie podbijają kaloryczność pobudzającego napoju. Dla porównania filiżanka ciemnej palonej kawy zawiera tylko 4 kcal, podczas gdy filiżanka mlecznego cappuccino to już 110 kcal! Jest różnica?
#10 Nie spożywasz wystarczającej ilości magnezu
Magnez jest niezbędny nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania naszych impulsów nerwowych, mięśni, a w tym serca. Mało kto wie, że jego niedobór może sabotować utratę wagi. Magnez pomaga poprawić wrażliwość na insulinę i kontrolować poziom glukozy we krwi. Odpowiedni podaż magnezu będzie sprzyjał więc redukcji masy ciała. Spore ilości magnezu znajdziemy w gorzkiej czekoladzie, orzechach, roślinach strączkowych czy tłustych rybach.
#11 Przesadzasz z naturalnymi słodzikami
Naturalne substytuty cukru, takie jak syrop klonowy lub miód, są świetną alternatywą, ale nie zapominaj, że one również zawierają cukier. Dla przykładu łyżka syropu klonowego zawiera 12 gramów cukru, a łyżka miodu aż 17 gram. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie wyeliminować te produkty z diety, ale warto je ograniczyć.
