×

7 błędów związanych z nawadnianiem organizmu, które prawdopodobnie popełniasz

Woda stanowi około 70 procent masy ciała. Oczywiście, odsetek ten ulega wahaniom i jest uzależniony m.in. od wieku, składu ciała czy warunków otoczenia. Tak ogromny udział wody w organizmie człowieka świadczy przede wszystkim o tym, że jej regularne dostarczanie jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie i odbiera nam motywację do działania

Woda jest rozpuszczalnikiem elektrolitów, związków powstających w procesach metabolicznych, a także odpowiada za transport składników odżywczych, witamin i hormonów. Już niewielkie odwodnienie będzie przekładało się na nasz nastrój, samopoczucie, koncentrację czy zdolność uczenia się. Ile wody dziennie należy więc pić? Instytut Medycyny zaleca, by mężczyźni wypijali łącznie około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry. Inne źródło podaje, że jeśli chcemy poznać swoje zapotrzebowanie na wodę, należy przemnożyć masę ciała przez 0,030, co daje litr wody na 1 kilogram masy ciała. Są to jednak ogólnie przyjęte normy, a jak wiemy każdy organizm jest inny. Inaczej wygląda również dzień każdego z nas, co może przekładać się na większe lub mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

7 błędów związanych z nawadnianiem, które prawdopodobnie popełniasz

#1 Pijesz wodę tuż po treningu

Choć picie wody zaraz po treningu niewątpliwie pomaga nawodnić organizm. Musisz jednak pamiętać o tym, aby pić również wodę przed i podczas ćwiczeń. Jeśli rozpoczynasz trening, kiedy Twój organizm już jest odwodniony, prawdopodobnie stracisz więcej płynów podczas treningu, co może odbić się na Twojej kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej. Pamiętaj, że nie musi to być woda w czystej postaci. Zielona herbata, izotoniki czy nawet mleko czekoladowe świetnie się tutaj sprawdzą.

#2 Nie wliczasz kawy i herbaty do dziennego bilansu

Kiedy mówimy o ilości dostarczanych płynów do organizmu, mamy na myśli nie tylko woda. Poranna filiżanka kawy lub herbaty również powinna zostać wliczona do bilansu. Choć są to, które zawierają kofeinę (zwłaszcza kawa), nie zmienia to faktu, że dostarczają nam płynów.

#3 Jeszcze za mało soli

Choć dieta bogata w sód może odwodnić organizm, sód wspomaga równowagę płynów w organizmie. W naturalny sposób tracimy sód i inne pierwiastki śladowe wraz z potem.

#4 Pijesz 8 szklanek wody dziennie

Ta powszechna rada nie zawsze jest trafna. To, ile wody potrzebuje Twój organizm, zależy od wielu czynników: aktywności fizycznej, ilości spożywanych kcal i ich jakości, miejsca zamieszkania, masy ciała, płci, wieku. Warto jednak trzymać się pewnego schematu. Chcąc obliczyć, ile litrów wody powinieneś dostarczać swojemu organizmowi w ciągu doby, pomóż swoją wagę w kilogramach przez 0,033.

#5 Pijesz wody zaraz po przebudzeniu

Nawet jeśli wypijemy wystarczająco dużą ilość wody tuż przed pójściem spać, następnego ranka i tak możemy odczuwać pragnienie. Picie czystej wody zaraz po przebudzeniu (na pusty żołądek) wbrew powszechnej opinii wydaje się nie być najrozsądniejszym sposobem na nawodnienie organizmu. Twojemu organizmowi będzie łatwiej wchłonąć, a przede wszystkim zatrzymać wodę w organizmie, gdy obecne będą w nim inne składniki odżywcze. Postaw więc na wodę z przynajmniej niewielką przekąską. Równie dobrze możesz wypić szklankę soku pomarańczowego lub mleka.

#6 Zapominasz o produktach bogatych w wodę

Wiele owoców i warzyw wlicza się do całkowitego spożycia płynów. Niektóre z nich, takie jak pomidory, arbuz i ogórki, są również bogate w potas, który pomaga organizmowi dłużej pozostać nawodnionym.

Które z tych błędów są Ci najbliższe? Swoją drogą ile wody dziennie wypijasz? Zastanawiałeś się nad tym kiedykolwiek?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować