Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób

Prawie nic nie budzi takiego strachu, jak perspektywa wizyty u stomatologa. Myśl o badaniu przez niego obolałego zęba i wypełnianiu go nigdy nie jest przyjemna. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą zmniejszyć szkody wyrządzone zębom, a nawet pomóc uniknąć powstawania dziur i uszkodzeń.

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób

Co powoduje dziury w zębach?

Zęby to naprawdę twarda tkanka osadzona w dziąsłach. Kiedy bakterie uszkadzają szkliwo, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę zęba, narażona na uszkodzenia staje się zębina. Kwasy obecne w produktach przez nas spożywanych, powodują pojawianie się dziur. Kluczem do sukcesu jest zareagowanie w odpowiednim czasie, aby Twoje zęby były piękne i zdrowe.

Jak zapobiegać próchnicy?

Częste spożywanie pokarmów bogatych w cukier powoduje, że bakterie mogą z nich korzystać bez ograniczenia. Taka dieta przyspiesza rozkład szkliwa. Tak więc, zmieniając dietę, można zapobiec problemowi lub zapobiec rozwojowi kolejnych zagłębień. Oto, co zrobić:

  • Zrezygnuj ze słodyczy, cukierków i czekolady
  • Unikaj żywności przetworzonej, w której również kryje się cukier
  • Zrezygnuj z soków owocowych
  • Pij dużo wody

6 skutecznych rad, które pomogą Ci zadbać o zęby w naturalny sposób:

1. Płukanie olejem

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób
https://goo.gl/images/Kb7AN7

Płukanie jamy ustnej olejem jest bardzo skuteczną techniką, która pomaga utrzymać zęby w dobrym stanie. Jedyne co musisz zrobić to trzymać w ustać łyżkę oleju przez około 5-10 minut. Najlepszym wyborem będzie olej z sezamu, ale można też wypróbować olej kokosowy lub słonecznikowy. Kiedy wykonujesz tę czynność na pusty żołądek, olej pochłania wszystkie toksyny z organizmu i poprawia zdrowie jamy ustnej. To z kolei pomaga, jeśli chcesz uniknąć powstawania dziur i uszkodzeń.

2. Dieta przyjazna zębom

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób
https://pixabay.com/photo-438964/

Zdrowie jamy ustnej jest zależne od naszej diety. Dla zdrowych zębów i kości potrzebujemy diety bogatej w rozpuszczalne w tłuszczu witaminy i minerały. Jedz więc dużo produktów bogatych w wapń i witaminę D, takich jak owoce morza, nabiał i zielone warzywa liściaste, aby wzmocnić zęby.

Jak wykazały badania, dieta może znacznie wpływać na zdrowie zębów. Grupa dzieci z próchnicą przez 6 miesięcy utrzymywała dietę wzbogaconą witaminą D i wapń. Powstawanie i rozprzestrzenianie się próchnicy zostało znacznie zredukowane.

3. Żywność zalecana przez Ayurvedę

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób
https://pixabay.com/photo-415119/

Musztarda to doskonały składnik dań, zalecana w odniesieniu do właściwości gojenia jamy ustnej. Podobnie działa wyciąg z owoców amla i lukrecja, które odbudowują zdrowie jamy ustnej i posiadają działanie przeciwbólowe. Dołącz je do swojej diety, aby naturalnie wzmocnić zęby.

4. Żywność alkaliczna

Neutralizacja kwaśnej natury śliny może zapobiec erozji zębów. Prace naukowe wskazują, że produkty zasadowe mogą być bardzo skuteczne w leczeniu próchnicy. Bezpośrednio zwiększają wartość pH płytki nazębnej, powodując jej remineralizację. Środowisko alkaliczne jest również preferowane przez „dobre” bakterie i hamuje wzrost bakterii powodujących próchnicę zębów. Spożywaj więcej alkalicznych produktów, takich jak brokuły, kalafior, brukselka, zielone warzywa liściaste, papryka cayenne i czosnek.

5. Słońce

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób
https://pixabay.com/photo-2180346/

Witamina D produkowana jest w naszych organizmach przez wystawienie ciała na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, które powoduje indukcję katelicydyny, peptydu antybakteryjnego. Liczne bakterie jamy ustnej związane z próchnicą będą neutralizowane przez działanie codziennej dawki słońca.

6. Fluorek

6 skutecznych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w naturalny sposób
https://pixabay.com/photo-1786388/

Według National Institute of Dental i Craniofacial Research, jednym ze sposobów odwrócenia uszkodzeń szkliwa jest użycie fluorku. Blokuje on utratę minerałów ze szkliwa i sprawia, że zęby są bardziej odporne na działanie bakterii. Ci, którzy mają skłonności do próchnicy, mogą także wypróbować fluorowane pasty do zębów.

Pamiętaj, że jeśli próchnica, dziury lub uszkodzenia zębów będą już obecne, to nie można uniknąć wizyty u dentysty. Możesz jednak ograniczyć szkody, wprowadzając w życie te proste rady i zwracając szczególną uwagę na białe perły w swoich ustach.

Źródło: curejoy.com | Fotografie: curejoy.com | Miniatura wpisu: https://www.instagram.com/mytoothteeth/