×

Picie tych napojów w czasie upałów może skończyć się niewydolnością nerek a nawet śmiercią!

W zeszłym weekend mogliśmy przekonać się na własnej skórze jak bardzo uprzykrzający i niebezpieczny może być upał. Podczas tego typu dni należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jednak ważne jest nie tylko to ile płynów spożywamy, ale również to jakiego rodzaju są to płyny. Wynika to z tego, że niektóre z nich nie są odpowiednie w czasu upałów i mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Wypicie tych napojów może skończyć się tragicznie

źródło: canva

źródło: canva

Pierwsze o czym myślimy podczas bardzo gorących dni jest szybkie schłodzenie się zimnym napojem. Sięgamy więc po napój z lodówki bądź sok z dodatkiem kostek lodu. Jednak w wyniku schłodzenia naszego ciała od wewnątrz, w organizmie zaczynają działać procesy mające na celu ogrzania go. W ten sposób tylko pogarszamy sytuacje. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie woda o pokojowej temperaturze bądź ciepła herbata.

Ponadto specjaliści odradzają spożywanie zimnych napojów w upały, gdyż wypicie ich może wywołać szok termiczny. Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że płyn który spożywasz jest za zimny, jest kłujący ból w okolicach zatok. Może pojawić się również ból żołądka i gęsia skórka. Lepiej nie ignorować tych objawów, gdyż mogą prowadzić do krwotoku z nosa, zaburzeń rytmu serca a nawet zawału.

Na jakie jeszcze napoje powinniśmy uważać?

Alkohol

źródło: canva

źródło: canva

Spędzając weekend beztrosko na plaży, często sięgamy po napoje wysoko procentowe. Okazuje się jednak, że picie alkoholu podczas upałów ma bardzo negatywny wpływ na pracę serca i całego układu krążenia. Osoby szczególnie narażone na jego niekorzystne działanie, to te które chorują na nadciśnienie, miażdżycę lub przebyły w przeszłości zawał.

Rozszerzają się naczynia krwionośne. Picie alkoholu zwiększa ryzyko udaru, zawału, zwłaszcza dla osób narażonych na choroby układu krążenia, a także dla osób otyłych, a tych mamy już ponad 60 proc. w Polsce. Picie alkoholu w upały często kończy się bardzo groźnymi sytuacjami – ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, autorka wielu książek i publikacji naukowych.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że piwo jest mocno moczopędne. Dlatego konsekwencją jego spożycia w czasie upałów może być odwodnienie organizmu. Dochodzi do niego zwłaszcza wtedy, gdy wydzielanie potu jest wzmożone tak jak w upalne dni.

W wyniku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej może dojść do osłabienia, mdłości, wymiotów i bólu głowy. Jeżeli zbagatelizujemy problem, spożywanie alkoholu podczas upału może skończyć się skokami ciśnienia, zaburzeniem rytmu serca, a nawet śmiercią.

A dodatkowo zwiększa się apetyt, więc często alkoholowi towarzyszą przekąski. Co więcej, piwa smakowe mają dużo syropu glukozowo-fruktozowego, który jest co prawda tanim zamiennikiem cukru, ale powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej wisceralnej na narządach wewnętrznych, w tym otłuszczenie wątroby – podkreśla ekspertka.

Słodzone napoje

źródło: canva

źródło: canva

Badacze z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku przeprowadzili bardzo interesujące doświadczenie mające na celu sprawdzenia jak słodzone napoje wpływają na nawodnienie organizmu.

Eksperyment odbywał się na gryzoniach, które zostały narażone na delikatne odwodnienie organizmu spowodowane wyższą temperaturę otoczenia. Szczury podzielono na trzy grupy:

1. Pojone wodą słodzoną fruktozą i glukozą,
2. Pojone wodą z dodatkiem stewii (naturalny zamiennik cukru),
3. Pojone czystą wodą.

Po 4 tygodniach badanie wykazało, że gryzonie spożywające wodę słodzone fruktozą i glukozą były znacznie bardziej odwodnione niż grupa druga i trzecia. Ponadto w zwierząt z tej grupy pojawiły się problemy z pracą nerek, a dokładniej niewydolność tego narządu.

Otrzymane przez nas wyniki pokazują, jak groźna w skutkach może być powszechna praktyka gaszenia pragnienia w upały słodkimi napojami gazowanymi. Trend ten jest szczególnie wyraźny wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy bezalkoholowe napoje gazowane traktują jako najlepsze antidotum na uczucie pragnienia towarzyszące nam w gorące, letnie dni – podkreślają naukowcy

Napoje w plastikowych butelkach

źródło: canva

źródło: canva

Warto zadbać również o to aby napój przechowywany był w odpowiedni sposób oraz w odpowiednim opakowaniu. Szczególnie należy unikać picia wody z plastikowych butelek. Podczas wysokich temperatur plastik podgrzewa się, a substancje w nim zawarte takie jak bisfenol A, wykorzystywany do produkcji tego tworzywa przenika do wody. Skutkiem tego mogą być zaburzenia pracy układu hormonalnego i nerwowego.

Co więc najlepiej spić podczas upałów?

źródło: canva

źródło: canva

Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia w czasie upałów będzie ciepła herbata. Brzmi to dość nietypowo, gdyż tego typu napój kojarzy nam się z chłodną pogodą. Jednak jest to forma pobudzenia naszego organizmu do pocenia się co sprzyja termoregulacji. Odprowadzanie potu z naszego ciała obniża jego temperaturę.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować