Te produkty zwiększają ryzyko osteoporozy. Wiele osób pije je niemal każdego dnia!
Pewne powiedzenie ajurwedyjskie mówi, że „kiedy dieta jest zła, lekarstwo jest bezużyteczne. Kiedy dieta jest dobra, lekarstwo jest niepotrzebne”. Cóż, ciężko się z nim nie zgodzić. W końcu „jesteśmy tym, co trafia do naszego żołądka”.
Prawidłowe i zdrowe żywienie wcale nie musi oznaczać ciągłej rezygnacji ze spożywania przyjemności chociażby w postaci słodyczy. Nie mniej jednak czasami pozornie nieszkodliwe produkty mogą po cichu wyrządzać naprawdę poważne szkody w naszym organizmie.
Dieta oparta na słodyczach
Dieta oparta na słodyczach jest często nie tylko wysokokaloryczna, co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, ale także uboga w wartościowe składniki odżywcze, co nie sprzyja naszemu zdrowiu. Słodycze w dużych ilościach mogą rozchwiać system hormonalny regulujący gospodarkę glukozy we krwi, co może prowadzić do insulinooporności, a finalnie cukrzycy typu II zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłych.
Słodycze to jedno, słodzone napoje – drugie
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawę, że występujący w słodyczach cukier występuje również w wielu napojach i to niekiedy w bardzo dużych ilościach! Nie wierzysz? Spójrz na ich etykiety i zawartość cukru, którego ilość niekiedy przyprawia o zawrót głowy, choć na pierwszy rzut oka nic by na to nie wskazywało. Z tego też względu napoje gazowane są uznawane za kolejną gamę produktów, które mogą przyczynić się do występowania poważnych problemów zdrowotnych.
Polacy uwielbiają napoje gazowane
Dane z 2016 roku pokazują, że przeciętny Polak w ciągu roku kupuje 57 litrów napojów gazowanych, z czego znaczną część stanowi cola – codziennie lub prawie codziennie piło ją wówczas 5% badanych. W 2015 roku to właśnie ten segment miał 62% udziału w wartości sprzedaży napojów gazowanych.
Te liczby mogą przerażać tym bardziej, kiedy uzmysłowimy sobie, jaki wpływ na nasze zdrowie mają napoje gazowane.
Portal żywienie.abczdrowie.pl, napoje gazowane posądza się o powodowanie osteoporozy
Napoje gazowane sprzyjają osteoporozie, co potwierdzają badania uczonych z University of California w San Diego. W badaniu brało udział aż 70 tys. kobiet w wieku ok. 70 lat. Badacze na podstawie sporządzonego raportu doszli do wnioski, że panie, które wypijają około 13 puszek napoju gazowanego w ciągu tygodnia są aż o 26% bardziej narażone na ryzyko zachorowania na osteoporozę niż osoby, które nie piją napojów gazowanych wcale lub piją go zdecydowanie mniej.
Oczywiście spożywanie napojów słodzonych to nie jedyny czynnik, które sprzyja ryzyku zachorowania na osteoporozę. Jest ich znacznie więcej.
Osteoporoza – co to takiego?
Osteoporoza to choroba, która w skali globu dotyka aż 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacuje się, że w roku 2018 w Polsce na osteoporozę chorowało 2,1 miliona osób, z czego 1,7 mln stanowiły kobiety.
Osteoporoza to tzw. cichy złodziej kości, bowiem to właśnie choroba układu kostnego, która charakteryzuje się stopniowym ubytkiem masy kostnej. W wyniku choroby wytrzymałość kości zmniejsza się, przez co wzrasta ryzyko ich złamań.