×

Prosty przepis na napój zwalczający stany zapalne i ból. Składniki znajdziesz w swojej kuchni

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich organizmie nieustannie panuje stan zapalny. Pierwsze podejrzenia mogą pojawić się w momencie wystąpienia bólu lub zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Co zrobić, aby zwalczyć stan zapalny i przywrócić zdrowie?

Stan zapalny – czym jest i jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Stan zapalny to odpowiedź układu odpornościowego na czynnik uszkadzający. Bodźcem wywołującym stan zapalny mogą być na przykład – wirusy, bakterie, ciała obce i inne drobnoustroje. Celem powstania stanu zapalnego jest zapobiegnięcie dalszemu przedostawaniu się czynnika szkodliwego, usunięciu go oraz naprawa uszkodzonych tkanek.

Nie zawsze stan zapalny daje o sobie znać w jednoznaczny sposób. Zdarza się, że rozwija się przez dłuższy czas zupełnie niezauważony, wywołując różnego rodzaju choroby. Dodatkowo nieodpowiedni styl życia, zła dieta czy używki mogą potęgować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w organizmie.

Domowy napój zwalczający stan zapalny w organizmie

źródło: youtube/<br />Il Rifugio Perfetto

źródło: youtube/
Il Rifugio Perfetto

Napój ten możesz stosować jako lek w czasie choroby, jak również profilaktycznie w celu uniknięcia infekcji lub przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Składa się z zaledwie kilku składników, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Ponadto jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu.

Składniki:

– 500 ml wody,
– 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy,
– 1 łyżeczka sproszkowanego imbiru,
– szczypta pieprzu.

Sposób przygotowania:

źródło: youtube/<br />Il Rifugio Perfetto

źródło: youtube/
Il Rifugio Perfetto

Do garnka wlej wodę, zagotują ją, a następnie dodaj łyżeczkę kurkumy i imbiru. Pozostaw do gotowania przez 15 minut. Po upływie tego czasu przelej napój do dwóch szklanek. Na koniec dodaj szczyptę pieprzu, aby wzmocnić działanie przypraw. Pij po obiedzie i kolacji.

źródło: youtube/<br />Il Rifugio Perfetto

źródło: youtube/
Il Rifugio Perfetto

Zdrowotne właściwości imbiru i kurkumy

źródło: canva

źródło: canva

Kurkuma wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W związku z tym przeciwdziała wolnym rodnikom, które w nadmiarze są jedną z przyczyn powstawania stanów zapalnych w organizmie. Kiedy stany zapalne są zredukowane, zmniejsza się również ból. Ponadto dzięki zawartości cennego związku jakim jest tumeron, wspomaga namnażanie się komórek mózgowych.

źródło: canva

źródło: canva

Imbir ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne polecane jest w przypadku zapalenia stawów lub chorobie o tym podłożu. Ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne.

Źródła: www.youtube.com

Może Cię zainteresować