×

Kasza kaszy nierówna. Która z kasz ma najlepszy wpływ na Twoje zdrowie?

Kasza gryczana, kasza jaglana, kasza bulgur, amarantus, a może komosa ryżowa? Rodzajów kasz jest naprawdę sporo. Pytanie, która z tych kasz jest najzdrowsza? Które z nich są najbardziej wartościowe i które warto jeść na co dzień? Zanim zgłębimy ten temat, zacznijmy od tego, że kasze nieustannie cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. W końcu mogą posłużyć za dodatek do sałatek, zup, drugich dań czy nawet deserów.

Która kasza jest najzdrowsza?

Listę 5 najzdrowszych kasz otwiera amarantus. Jakie kasze zajmują kolejne pozycje i czym charakteryzuje się każda z nich?

#1 Amarantus

Amarantus, zwany także szarłatem, to jedna z najstarszych, o ile nie najstarsza uprawiana roślina na świecie, która stanowiła podstawę żywienia Inków, Majów i Azteków. Amarantus to zboże, które cechuje się bardzo wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Zawiera nie tylko szereg witamin z grupy B (B1, B2, B3), ale także i przede wszystkim potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk, mangan, selen, aminokwasy egzogenne, łatwo przyswajalne białko, błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega-6. Cechą charakterystyczną amarantusa jest jego niski indeks glikemiczny na poziomie 35.

Przypomnijmy, że indeks glikemiczny to wskaźnik, który informuje, jak szybko po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi.

#2 Komosa ryżowa

Komosa ryżowa znana jest także pod nazwą ryżu peruwiańskiego. Ze względu na swoje właściwości w Ameryce Południowej nazywana jest „matką zbóż”. Co takie o zawiera więc w sobie to wyjątkowe zboże? Komosa ryżowa jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin B1, B2, B6, magnezu, fosforu, miedzi, manganu, saponin i kwasu foliowego. „Matka zbóż” jest natomiast uboga w wapń i potas. Ryż peruwiański ze względu na swoje właściwości wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwirusowe. Indeks glikemiczny komosy ryżowej jest nieco wyższy niż w przypadku swojego poprzednika (amarantusa) i wynosi 40. To wciąż niewiele, dlatego bez obaw może znaleźć się na talerzu każdej osoby, nawet tej dbającej o smukłą sylwetkę.

#3 Kasza gryczana

Kasza gryczana, która cieszy się w naszym kraju dużo większą popularnością niż amarantus czy komosa ryżowa, jest dostępna w dwóch rodzajach: ciemna palona i jasna niepalona, która jest zdrowsza. Kasza gryczana jest bogata w witaminy z grupy B, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i jod. Podobnie jak komosa ryżowa zawiera natomiast znikome ilości wapnia i potasu. Niewątpliwą zaletą regularnego spożywanie kaszy gryczanej jest fakt, że obniża poziom cholesterolu i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Indeks glikemiczny kaszy gryczanej wynosi 54.

#4 Kasza jaglana

Niewątpliwą zaletą kaszy jaglanej (jagły) jest fakt, że jest bezglutenowa. Ponadto jagła jest bogata w witaminy B1, B2, B6 oraz E, żelazo, miedź, ma mało skrobi i dużo łatwo przyswajalnego białka. Kasza jaglana cechuje się właściwościami antywirusowymi i z powodzeniem zwalcza stany zapalne błon śluzowych.

#5 Kasza bulgur

Ostatnią pozycje w naszym rankingu zajmuje kasza bulgur, co wcale nie oznacza, że jest ona niezdrowa. Wręcz przeciwnie. Kasza bulgur jest bogata w substancje wspomagające pracę serca, obniżające poziom cukru we krwi, a także składniki budulcowe zęby i kości. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, często poleca się ją kobietom w ciąży. Gdybyśmy mieli jednak wymienić jeden pierwiastek, który zajmuje czołowe miejsce w przypadku kaszy bulgur, byłby to magnez.

Która z tych kasz gości na Twoim talerzu najczęściej?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować