Kategorie PsychologiaRozwójZdrowie

Psychologowie z Harvardu wymieniają 5 cech rodzica, który wychowa dziecko na mądrego człowieka

Dzisiejsze wychowanie dzieci jest inne niż nawet to sprzed 15 lat. W dobie rozwoju komputerów, iPhonów i Internetu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie powinno nas to dziwić, w końcu każde pokolenie ma inne życie. 

Niezależnie od tego, co się zmieniło w wychowaniu i co jeszcze ulegnie metamorfozie, jedno nie zmieni się nigdy. Jest to pakiet zachowań, który według psychologów z Harvard University najlepiej przystosowuje dziecko do życia, niezależnie od czasów w którym się urodziło. 

Poznaj zatem 5 tajemnic wychowania dobrego dziecka:

#1 Najważniejsza cecha rodzica: Spędzaj czas ze swoimi dziećmi

Nie da się ukryć, że żyjemy w trudnych czasach, kiedy jesteśmy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu dostępni dzięki technologii. To nie tylko media społecznościowe, a także wiadomości czy e-maile przez cały czas obciążają nasze relacje. Łatwiej jest dać dziecku zabawkę lub konsolę niż osobiście się nim zająć.

Spędzanie czasu z dziećmi oznacza odkładanie wszystkiego, czyli czytanie książki, kopanie piłki, wędrówki lub po prostu granie w staromodną grę karcianą. A są to rzeczy, które będą pamiętać. Zapomną o tym, co im kupiłeś. Chcą spędzać czas ze swoją rodziną.

#2 Najważniejsza cecha rodzica: Mów głośno do swoich dzieci, jak są dla Ciebie ważne

Według naukowców z Harvardu: „Nawet jeśli większość rodziców i opiekunów twierdzi, że ich dzieci są priorytetem, często dzieci nie słyszą tego komunikatu”.

Twoje dziecko musi usłyszeć, że jest najważniejszym priorytetem w Twoim życiu. Dzieci wymagają potwierdzenia słowami. Słowa są ważne. Poproś ich, aby usiedli i podzielili się swoimi historiami na temat szkoły, pracy domowej czy przyjaciół. Rozmawiaj z nimi i dawaj im jasne komunikaty.

#3 Najważniejsza cecha rodzica: Pokaż dziecku, jak rozwiązywać problemy

Jednym z największych darów, jakie możesz dać swojemu dziecku, jest umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów. Zaufaj swojemu dziecku, aby zdecydowało, czego chce. Nie możesz cały czas rozwiązywać problemów za niego. 

Rick Weissbourd, który przeprowadził badanie, mówi: „Jesteśmy nadmiernie skoncentrowani na szczęściu naszego dziecka. Nie zdziwiłem się, że szczęście było najwyżej ocenione, ale byłem zaskoczony, że osiągnięcie celu było tak wysokie.”

Czy kierujemy nasze dzieci do skupienia się tylko na sukcesie? „Presja na osiągnięcie może mieć kilka negatywnych rezultatów”, mówi Weissbourd, który jest współreżyserem projektu Making Caring Common. „Obawiam się, że sprawia to, że dzieci są mniej szczęśliwe”.

#4 Najważniejsza cecha rodzica: Regularnie okazuj wdzięczność

Naukowcy twierdzą, że „badania pokazują, że ludzie, którzy angażują się w nawyk wyrażania wdzięczności, są bardziej skłonni być pomocni, szczodrzy, współczujący i wybaczający – a także częściej są szczęśliwi i zdrowi”. Rodzice powinni np. dzielić domowe obowiązki z dziećmi, a następnie wyrażać im wdzięczność za ich osiągnięcia. Ważne jest, aby dzieci widziały, że wdzięczność jest niezwykłym darem . 

Jako rodzice, naszym obowiązkiem jest nauczanie naszych dzieci empatii i współczucia dla innych. 

#5 Najważniejsza cecha rodzica: Naucz dzieci widzieć więcej

Naucz swoje dziecko bycia dobrym słuchaczem, bycia empatycznym dla innych osób spoza rodziny, a nie osądzania kogokolwiek na podstawie ich religii lub narodowości. Znajdujemy się w decydującym okresie ewolucji człowieka, a to nowe pokolenie ma zdolność do zmiany naszego świata. Narażanie dziecka na różne kultury pomaga rozwijać kochającą, życzliwą i szczęśliwą osobę.

Źródło: powerofpositivity.com | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: brightside.me