×

Lekarze nazywają ją „Złotą krwią”. To najrzadsza grupa krwi na świcie, mają ją tylko 43 osoby

Do tej pory naukowcy zidentyfikowali cztery grupy krwi A, B, AB I 0. Dodatkowo każda z nich odznacza się czynnikiem Rh, który może być dodatni lub ujemny. Jednak istnieje jeszcze jedna, szczególna grupa krwi, którą posiada zaledwie 43 osoby na całym świecie.

Jak określa się grupę krwi?

źródło: canva

źródło: canva

Podział na grupy krwi związane jest z wieloma elementami, które tworzą wiele możliwości. Podział ten zaczyna się od dwóch najważniejszych czynników czyli grupy AB0 oraz układu Rh.

– Grupa 0 – brak antygenu w krwinkach
– Grupa A – antygen A
– Grupa B – antygen B
– Grupa AB – antygen A i B

Przeciwciała, które są skierowane wobec nieobecnego w krwinkach antygenowi:

– Grupa 0 – przeciwciała anty-A i anty-B
– Grupa A – przeciwciała anty-B
– Grupa B – przeciwciała anty-A
– Grupa AB – brak przeciwciał

źródło: medonet

źródło: medonet

Należy wspomnieć również o antygenie D. Jeżeli go posiadamy, a duża część osób go ma, taką grupę krwi określamy jako RH dodatnie. Natomiast gdy antygen D nie występuje mowa o grupie RH ujemnej. Jest to bardzo istotne przy transfuzji krwi, gdyż osoby posiadające czynnik RH – mogą oddać swoją krew osobom z czynnikiem RH – oraz RH + . Jednak osoby z czynnikiem RH + mogą przeznaczyć swoją krew tylko osobom z tym samym czynnikiem. Występuje jeszcze krew 0 Rh – która jest tzw. uniwersalną grupą krwi, która może być przetoczona każdemu.

„Złota krew” – najrzadsza grupa krwi

Nazwano ją tak nie względu na wygląd, lecz jej unikatowość. Jest najrzadsza grupą krwi, a decyduje o tym czynnik Rh który nie jest ani dodatni, ani ujemny. Pierwszy przypadek osoby z czynnikiem Rh 0 został zidentyfikowany w 1961 roku. Według naukowców „złotą krew” posiada zaledwie 1 na 6 mln osób.

źródło: canva

źródło: canva

Przyczyną powstania tej grupy krwi jest mutacja w genie RHCE. Osoby ze „złotą krwią” uważane są za uniwersalnych dawców, gdyż swoją krew mogą przekazać praktycznie każdej innej osobie. Natomiast problem pojawia się w sytuacji, gdy pacjent ze grupą Rh 0 potrzebuję transfuzji, ponieważ może on otrzymać krew jedynie od osoby która również ma „złotą krew”. Znalezienie drugiej takiej osoby często graniczy z cudem, dlatego zaleca się oddanie „złotej krwi” na wszelki wypadek dla samych siebie.

Źródła: www.medonet.pl