×

Najpopularniejsze operacje plastyczne wykonywane w poszczególnych krajach

Rynek zabiegów upiększających i chirurgii plastycznej rośnie w siłę. Można to rozpatrywać z dwóch perspektyw: jako działanie poprawiające jakość życia i ratujące zdrowie lub chęć ulepszenia wyglądu i poprawy samopoczucia. Niemniej jednak coraz większa grupa ludzi na całym świecie decyduje się na ryzykowne zabiegi i operacje, nawet gdy są oni zmuszeni do zaciągania pożyczek.

Jakie zabiegi są najbardziej popularne w Polsce, a jakie w innych regionach świata?

1. Polska

W naszym kraju w ubiegłym roku najczęściej finansowane w systemie ratalnym były zabiegi stomatologiczne, chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i okulistyka. Mimo że nie wiedziemy prymu na arenie międzynarodowej jeżeli chodzi o operacje plastyczne, to najbardziej popularne są zabiegi takie jak: powiększanie piersi, liposukcja, plastyka powiek. Kobiety w Polsce nie próżnują jeśli chodzi o mniej inwazyjne zabiegi, takie jak wypełnianie zmarszczek, ust, depilacje laserowe czy też peelingi chemiczne.

2. Azja

W 2014 roku wartość światowego rynku medycyny estetycznej była wyceniana na 2,7 biliona dolarów, a obecnie szacuje się, że do 2019 roku osiągnie blisko 4 bilionów. Na czele stoi rynek azjatycki, którego wartość oszacowano na około 44 procent globalnych dochodów. W Azji dużym powodzeniem cieszą się korekcje opadających powiek, wybielania skóry, podnoszenia nosa czy wydłużania nóg. Koreański rynek wyspecjalizował się również w plastyce żuchwy.

3. Iran

Rynoplastyka, czyli operacja nosa, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w Iranie. Ponad 3 tysiące chirurgów plastycznych przyjmuje tam pacjentki z ponad 85 krajów.

4. Meksyk

W plastyce piersi pierwszeństwo pod względem liczby wykonywanych zabiegów, a także ich ceny dzierży Meksyk. Operacja biustu kosztuje w tym kraju około 2,5 tys. dolarów, podczas gdy na rynku amerykańskim średnio ok. 9 tys.

5. Hiszpania

W Europie medycyna estetyczna największym powodzeniem cieszy się w Hiszpanii. Rocznie około 50 tysięcy kobiet decyduje się na powiększenie biustu właśnie w tym kraju. Średni koszt takiego zabiegu to 6 tys. euro. Coraz bardziej popularna jest również plastyka ust. W tym przypadku cena wynosi w przybliżeniu 400 euro. Do wzrostu popytu na zabiegi medycyny estetycznej w Hiszpanii przyczyniają się także imigranci. Rocznie około 2,5 tysiąca osób poddaje się zabiegom podniesienia nosa, wyszczuplenia twarzy czy korekcji oczu.

6. Brazylia

Brazylia w 2013 roku była światowym rekordzistą pod względem wykonywanych zabiegów plastycznych. 1,5 mln operacji wykonywanych rocznie w Brazylii daje 13% wszystkich operacji plastycznych na świecie. Większość, gdyż 88% to zabiegi wykonywane na kobietach. Kraj kawy zajmuje drugie miejsce, zaraz po Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby chirurgów plastycznych na świecie. Najwięcej operacji plastycznych w tym kraju dotyczy powiększania biustu i pośladków.

Może Cię zainteresować