Kategorie CiążaZdrowie

Niechlubny rekord pobity. 11-letnia dziewczynka została najmłodszą matką w historii kraju

11-letnia dziewczynka urodziła dziecko zostając tym samym najmłodszą matką w historii Wielkiej Brytanii. Nastolatka zaszła w ciążę, kiedy miała zaledwie 10 lat. Co na to jej rodzice? Jak się okazuje, przez długi czas nie mieli pojęcia o tym, że ich dziecko spodziewa się potomka.

Zaszła w ciążę, kiedy miała zaledwie 10 lat

Zaledwie 11-letnia ma urodziła na początku czerwca po 30. tygodniu ciąży. Mimo bardzo młodego wieku dziewczyny, jej bliscy przekonują, że nie mieli pojęcia o tym, że nastolatka jest w ciąży. Jak do tego doszło? Wszyscy chcą poznać odpowiedź na to pytanie. Tej wciąż jednak nie ma. Sprawą zajęła się już opieka społeczna, policja i prokuratura.

To najmłodsza matka o jakiej kiedykolwiek słyszałam. Średni wiek, w którym u dziewczynek zaczyna się dojrzewanie to 11 lat, jednak może się rozpocząć w dowolnej chwili pomiędzy 8. a 14. rokiem życia, albo i wcześniej. Nadwaga wpływa na wiele hormonów. Dzieci dzisiaj ważą więcej, przez co dojrzewanie przychodzi szybciej – powiedziała “The Sun” współpracująca z gazetą dr Carol Cooper

Niechlubny rekord pobity. 11-letnia dziewczynka została najmłodszą matką w historii kraju
Pixabay

Zarówno matka dziewczynki, która została już objęta specjalistyczną pomocą, jak i dziecko, są w dobrym stanie, choć często w przypadku ciąży w tak młodym wieku zakończenie nie jest tak szczęśliwe.

Najmłodsza matka w historii

Poprzedni, niechlubny rekord najmłodszej matki w historii Wielkiej Brytanii należał do 12-latki. Najmłodsza matka w historii świata była jednak zdecydowanie młodsza. Ciężko w to uwierzyć, ale Lina Medina w chwili urodzenia dziecka miała… 5 lat 7 miesięcy i 21 dni. Dziewczynka urodziła ważącego blisko 3 kilogramy synka poprzez cesarskie cięcie w 1939 roku. Późniejsze badania wykazały, że dziewczynka mogła zajść w ciąże w tak młodym wieku z powodu zaburzeń hormonalnych. Nigdy nie ustalono, kto był biologicznym ojcem dziecka.

Rare Historical Photos

Ciąża w bardzo młodym wieku

Ciąża u nastolatek jest ciążą wysokiego ryzyka. Powodem jest przede wszystkim brak odpowiedniego przygotowania tak młodego organizmu do pełnienia funkcji rozrodczych. Ciąża w tak młodym wieku to przede wszystkim ciąża, która może stanowić zagrożenie zarówno dla życia matki jak i dziecka. Badania potwierdzają, że dzieci bardzo młodych matek (<15. roku życia) są 3 krotnie częściej narażone na ryzyko zgonu w okresie okołoporodowym. To również wyższe ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej maleństwa, stanu przedrzucawkowego u matki, wielu infekcji czy ryzyko poronienia.

Choć ryzyko niepożądanych konsekwencji jest wiele, Światowa Organizacja Zdrowia statystyki są druzgocące. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że rocznie około 1 miliona dziewcząt poniżej 15. roku życia rodzi dzieci. Co więcej, powikłania podczas ciąży i porodu są główną przyczyną zgonów 15-19 letnich dziewcząt na świecie.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.thetimes.co.uk
Fotografie: pixabay.com