Kategorie PoradyZdrowie

Jaki jest najlepszy sposób na czkawkę?

Czkawka to niegroźna, ale bardzo męcząca dolegliwość, która co pewien czas dopada każdego, niezależnie od płci i wieku. Jak sobie z nią poradzić? Jaki jest najbardziej skuteczny sposób na czkawkę?

Pobudź przełyk

kobieta pije wode
źródło: canva

Czkawkę może zwalczyć praca przełyku, dlatego wiele osób poleca picie wody małymi łyczkami. Można spożywać również kostki cukru lub skórki od chleba. Pomocne mogą okazać się kwaśne smaki. Podczas czkawki najlepiej przyjmować je w postaci plastra cytryny, łyżki octu winnego czy kiszonego ogórka.

Ucisk dłoni

masaż dłoni
źródło: canva

Mocne przyciskanie wnętrza dłoni kciukiem drugiej ręki to dla niektórych skuteczny sposób na czkawkę. Może nie wszystkim pomoże, ale zawsze warto spróbować. Ważne, by robić to naprawdę mocno. Wówczas do mózgu zostają wysyłane sygnały z zakończeń nerwowych. Mogą one spowodować, że te wywołujące czkawkę po prostu zostaną stłumione.

Wystaw język

chłopiec wystawia język
źródło: canva

Wystawianie języka to kolejna dość popularna metoda walki z czkawką. Jest ona skuteczna szczególnie gdy dolegliwość ta wystąpiła na tle nerwowym. Dzięki temu struny głosowe otwierają się, powietrze ma większe możliwości obiegu, a skurczona przepona może ulec rozluźnieniu. Oczywiście sposób ten najlepiej stosować w domu, ponieważ w miejscach publicznych wystawianie języka może być dość kontrowersyjne.

Przestrasz się

kobieta się boi
źródło: canva

To metoda znana od lat i najczęściej polecana na wyeliminowanie czkawki. Jednak wbrew pozorom przestraszenie się na przymus nie jest łatwe. Jeśli zaś ktoś nas zaskoczy i naprawdę przestraszy może zwalczyć dokuczającą nam czkawkę. Dlaczego strach pomaga w walce z tą dolegliwością? Ponieważ przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, co powoduje wzrost dwutlenku węgla w organizmie. Natomiast gdy wzrasta ilość dwutlenku węgla czkawka ustaje. Jeśli więc komuś z naszych bliskich dokucza czkawka postarajmy się go zaskoczyć i porządnie przestraszyć. Kiedy sami się z tym zmagamy i nie ma szans na żadne przestraszenie możemy spróbować wstrzymać oddech przełykając w międzyczasie ślinę.

Zatkaj uszy

kobieta zatyka uszy
źródło: canva

Zatkanie uszu dłońmi ma podobny efekt do uciskania dłoni. Wówczas do mózgu docierają sygnały z innych zakończeń nerwowych, co może go rozproszyć i zlikwidować czkawkę. Jeśli zatykamy uszy palcami pamiętajmy, by nie wkładać ich zbyt głęboko. Niektórym pomaga również uciskanie miejsca za małżowiną uszną.

Połaskocz podniebienie

Osoby mające łaskotki na podniebieniu mogą wykorzystać je do walki z czkawką. Należy łaskotać podniebienie patyczkiem kosmetycznym. Wówczas również rozpraszamy mózg, który do tej pory skupiał się na czkawce.

Fotografie: pixabay.com