×

Najczęstsze choroby, którymi można zarazić się w hotelu podczas wakacji

Lipiec i sierpień to okres w którym wiele osób wyjeżdża na wakacje. W tym czasie raczej nikt nie myśli o chorobach i infekcjach. Jednak czy to w Polsce czy zagranicą trzeba mieć się na baczności. Będąc nawet w najlepszym hotelu można zarazić się jakaś chorobą. Aby się przed tym uchronić należy przestrzegać pewnych zasad, aby urlop nie zamienił się w koszmar.

Najczęstsze choroby, którymi możesz zarazić się w hotelach

1# Kurzajki

źródło: Instagram/podomedicus

źródło: Instagram/podomedicus

Wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego i najczęściej pojawiają się na dłoniach, stopach, twarzy oraz narządach płciowych. Swoim wyglądem przypominają twarde grudki o białym zabarwieniu i średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wirusa. Może on znajdować się na ręce drugiej osoby, poręczy, klamce czy innych rzeczach znajdujących się w hotelu. Kurzajką możemy zarazić się również na basenie, w szatni, łazience czy na saunie.

Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed zakażeniem wirusem kurzajki trzeba przede wszystkim ubierać klapki, bez względu na to czy idziemy na basen, czy pod prysznic w pokoju hotelowym. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady higieny, często myć ręce, a jeżeli nie ma takiej możliwości, stosować żel antybakteryjny. Gdy już dojdzie do zakażenia najlepiej skontaktować się z dermatologiem, który zbada skórę i zaleci odpowiednie leczenie.

2# Grzybica stóp i paznokci

źródło: canva

źródło: canva

Istnieje kilka jej rodzajów, jednak objawy są zawsze takie same – zaczerwienienie, pieczenie i świąd. Nieleczona prowadzi do pojawienia się pęcherzy, pękania skóry oraz łuszczenia. Do zakażenia grzybicą najczęściej dochodzi przez kontakt z powierzchnią na której znajduje się grzyb. Może być to podłoga w łazience, pod prysznicem czy w wannie. Aby uchronić się przed choroba podobnie jak w punkcie powyżej należy nosić obuwie w miejscach najbardziej narażonych na zakażenie oraz stosować zasady higieny. Należy też pamiętać, że im szybciej zdiagnozujemy grzybicę, tym szybciej ją wyleczymy.

3# „Zemsta faraona”

źródło: canva

źródło: canva

Jest to choroba dotykająca najczęściej osoby podróżujące do krajów arabskich – Egiptu i Turcji. Objawia się silnymi skurczami brzucha i bolesną biegunką. Najczęściej spowodowane jest to piciem zanieczyszczonej wody lub spożywaniem pokarmów, do których nasza flora bakteryjna nie jest przyzwyczajona. Choroba zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni. Po tym czasie dolegliwości ustępują.

Jak uchronić się przed wakacyjnymi chorobami?

Jeżeli nie chcesz przywieźć z wakacji niemiłej „pamiątki” stosuj się do tych zasad.

1. Sprawdź czystość pokoju hotelowego – oceń stan wykładziny, tapicerek i pościeli, a w szczególności czystość łazienki.

2. Przed użyciem umyj naczynia – jeżeli do dyspozycji masz naczynia hotelowe, przed pierwszym użyciem dokładnie je umyj. Nawet pozornie czyste mogą zawierać na sobie bakterie.

3. Zobacz czy na meblach lub pościeli nie ma pluskiew – są to małe owady, które kryją się w szczelinach szafek, tapicerek czy pościeli. Po dokładnym przyjrzeniu można dostrzec je gołym okiem. Zdradzają je również małe plamki krwi na meblach.

4. Używaj własnych ręczników – ręcznik to rzecz, która nie powinna być dzielona nawet z domownikami, a co dopiero z obcymi ludźmi. Oczywiście są one na pewno prane, ale bezpieczniej będzie jak weźmiesz na wakacje własny.

5. Nie pij wody z kranu – szczególnie w krajach zagranicznych. Bowiem może zawierać bakterię, które nie są znane naszej florze bakteryjnej i w wyniku tego dojdzie do problemów żołądkowych. To samo tyczy się używania kostek lodu, gdyż mogą być zrobione na bazie wody kranu.

6. Ubieraj klapki – stopy są najbardziej narażone na zakażenie wirusami i bakteriami, więc trzeba je chronić. Ubieraj klapki na basen, idąc pod prysznic oraz plażę.

7. Nie spożywaj surowych produktów – mięsa, ryby i owoce morza powinny być poddane obróbce termicznej, a warzywa i owoce muszą być dokładnie umyte, a najlepiej obrane ze skórki.

Źródła: stronazdrowia.pl

Może Cię zainteresować