Kategorie Zdrowie

5 najbardziej uzależniających substancji na świecie. Jaki mają wpływ na Twoje zdrowie?

Najbardziej uzależniające narkotyki? To pytanie wydaje się proste, ale odpowiedzi są różne, w zależności od tego kto zadaje pytanie. Naukowcy chcąc wybrać najbardziej uzależniający narkotyk oceniają się go w kategoriach szkodliwości dla organizmu, stopnia aktywacji dopaminy (hormon przyjemności) w mózgu, objaw które powoduje oraz stopnia uzależnienia.

5. Nikotyna

Jest głównym uzależniającym składnikiem tytoniu. Gdy ktoś pali papierosy, nikotyna bardzo szybko jest absorbowana przez płuca i dostarczana do mózgu. Przez co możemy stwierdzić, że jest bardzo uzależniającym dla człowieka. narkotykiem.i

W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że istnieje ponad 1 miliard palaczy na świecie i prawdopodobnie papierosy zabiją więcej niż 8 milionów ludzi do 2030 roku. Naukowcy w laboratorium zbadali zachowanie szczurów, które naciskały przycisk by dostać nikotynę bezpośrednio do krwiobiegu – a to oznacza, że poziom dopaminy w układzie mózgowym wzrasta o 25-40%.

4. Barbiturany

Są to narkotyki o działaniu nasennym, uspakajającym i przeciwbólowym. Wpływają one na przekazywanie sygnałów chemicznych w mózgu. Brane w niewielkich dawkach powodują euforię, ale przy większej ilości mogą być śmiertelne, ponieważ hamują oddychanie! Uzależnienie od Barbituranów było jakiś czas temu bardzo powszechne, gdyż były one dostępne na receptę, ale z czasem, większość z nich została wycofana z produkcji.

3. Kokaina

Dociera bezpośrednio do mózgu i przy użyciu dopaminy nawiązuje komunikację jednego neuronu z drugim. W istocie, kokaina chroni neurony przed „wyłączeniem” dopaminy. Doświadczenia na zwierzętach, pokazują, że poziom dopaminy po zażyciu kokainy wzrasta 3-krotnie. Co więcej szacuje się, że 14-20 milionów ludzi na świecie zażywa kokainę a w 2009 roku rynek kokainy był wart około 75 mld dolarów!

Około 21% ludzi, którzy próbowali kokainy stają się od niej uzależnieni na jakiś czas. Kokaina jest podobna do innych uzależniających narkotyków, takich jak metaamfetamina, która jest coraz większym problemem, ponieważ staje się bardziej dostępna.

2. Alkohol.

Ma bardzo negatywny wpływ na mózg, ale w doświadczeniach laboratoryjnych na zwierzętach poziom dopaminy wzrastał wraz z ilością pitego alkoholu.

Około 22% ludzi, którzy lubią pić alkohol, uzależniają się w pewnym okresie ich życia. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 2 miliardy ludzi nadużywało alkoholu w 2002 roku i ponad 3 miliony osób zmarło w 2012 roku w wyniku nieustannego spożywania.

1. Heroina

Przeprowadzone badania labolatoryjne na zwierzętach pokazują, że heroina powoduje wzrost poziomu dopaminy w mózgu nawet o 200%. Dlatego jest to najbardziej uzależniający narkotyk oraz najbardziej niebezpieczny, ponieważ dawka, która można spowodować śmierć jest tylko 5 razy większa od normalnej.

Heroina została oceniona jako drugi najbardziej szkodliwy narkotyk pod względem niebezpieczeństwa zarówno dla osób uzależnionych jak i dla społeczeństwa. Rynek heroiny w 2009 roku, szacuje się na 68 miliardów dolarów na całym świecie.

Źródło i fotografie: iflscience.com, theconversation.com | Miniatura wpisu: WIKIMEDIA COMMONS