×

Jeżeli na Twojej skórze zauważysz małe, czerwone plamki, bacznie je obserwuj!

Czy kiedykolwiek słyszałeś o czymś takim jak naczyniaki starcze? Jeśli nie, to z pewnością je widziałeś. Naczyniaki starcze to wiśniowe lub czerwone grudki na skórze, które zawierają nieprawidłową proliferację naczyń krwionośnych.

Nazywane są także objawami De Morgana na cześć dziewiętnastowiecznego chirurga brytyjskiego Campbell’a De Morgana, który jako pierwszy je opisał. Ich częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Jak wyglądają naczyniaki starcze:

  • Wiśniowe, czerwone i fioletowe guzki
  • Występują na tułowiu, dłoniach, ramionach, nogach, twarzy, skórze głowy i szyi
  • Rozwijające się dopiero naczyniaki są wielkości główki od szpilki
  • Zwykle gąbczasta, gładka na powierzchni i wypukła struktura
  • Bezbolesne

Mimo że są nieszkodliwe, ważne jest, aby kontrolować naczyniaki starcze. Jeśli zmienią kształt, kolor lub zaczną swędzieć, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Obecność tych klastrów naczyń krwionośnych jest zwykle dziedziczna i często ujawnia się powyżej 30 roku życia. Ich proliferacja często rośnie wraz z wiekiem osoby. Guzki są zwykle czerwone, ale mogą być również niebieskawe lub fioletowe, w zależności od skóry.

Naczyniaki starcze to klastry kapilar w górnej warstwie skóry, które tworzą okrągłą kopułę. Zwykle mają średnicę około milimetra, ale mogą sięgać szerokości około dwóch milimetrów. W miarę rozwoju mają tendencję do przyrostu na grubość. W przypadku uszkodzenia mogą intensywnie krwawić.

Jak powstają?

Istnieją dwie przyczyny powstawania naczyniaków starczych: powstawanie nowych naczyń krwionośnych z wcześniej istniejących naczyń lub tworzenie zupełnie nowych naczyń.

Naczyniaki te są łagodne, nie oznaczają raka lub innych chorób. Nie należy ich mylić z naczyniakami gwieździstymi, które występują głęboko pod skórą, a widoczne są tylko pojedyncze naczynia na powierzchni skóry rozchodzące się z pewnego punktu. Występowanie więcej niż trzech naczyniaków gwieździstych może być oznaką choroby wątroby.

Usuwanie

Jeśli myślisz o pozbyciu się naczyniaków starczych, istnieją dwa sposoby, które będą pomocne. Pierwszą metodą jest elektrokoagulacja – proces usuwania tkanki przy użyciu małej sondy z prądem elektrycznym. Pamiętaj jednak, że ta metoda może powodować bliznowacenie. Innym sposobem usunięcia jest laser pulsacyjny – laser, który wydziela wystarczającą ilość ciepła, aby szybko zlikwidować uszkodzenie, bez uszkodzenia skóry.

Najbardziej naturalną metodą usuwania tych zmian jest stosowanie octu jabłkowego. Ten środek wysuszy je i po kilku tygodniach powinny być niewidoczne.

Jak można zapobiegać naczyniakom starczym?

Modyfikacja diety: Jedzenie większej liczby owoców i warzyw zmniejsza ryzyko powstania naczyniaków starczych, zwiększając elastyczność skóry, podczas gdy potrawy przetworzone i konserwowe znacznie pogorszą jej stan.

Pij dużo płynów: Woda pitna utrzyma skórę dobrze uwodnioną, a tym samym zdrowszą. To kolejna ważna kwestia w zachowaniu elastyczności skóry.

Unikaj stresu: Stres jest głównym czynnikiem ryzyka powstania naczyniaków starczych. Naucz się redukować stres, licz oddechy, ćwicz jogę i słuchaj muzyki, która Cię relaksuje.

Może Cię zainteresować