×

Myć zęby przed czy po śniadaniu? Stomatolodzy nie pozostawiają złudzeń

Ludzie dzielą się na dwie grupy: osoby, które myją zęby przed śniadaniem i osoby, które robią to zaraz po śniadaniu. Bez względu na to, do której z nich się zaliczasz, okazuje się, że nie jest to bez znaczenia.

Mówi się, że powinniśmy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. W sytuacji, w której z różnych powodów jest to niemożliwe, rozwiązaniem zastępczym może być chociażby przepłukanie ust wodą. Z drugiej zaś strony zbyt częste szczotkowanie zębów może uszkodzić szkliwo.

Mycie zębów przed śniadaniem

Nie wiem czy wiesz, ale podczas snu bakterie w Twoich ustach namnażają się. Tworzy się płytka nazębna, czyli lepka i bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na zębach i jest przyczyną chorób dziąseł i ubytków próchnicowych. Myjąc zęby zaraz po przebudzeniu, pokryjesz je warstwą fluoru, co pomoże Ci uniknąć przedostawania się płytki nazębnej i bakterii do posiłku, który masz zamiar zjeść.

Reasumując umycie zębów zaraz po śnie jest bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej.

Mycie zębów po śniadaniu

Teoretycznie nie zaleca się mycia zębów przez co najmniej 30 minut od momentu spożycia śniadania, zwłaszcza jeśli częścią śniadania były produkty zawierające kwasy. Soki owocowe i napoje orzeźwiające sprawiają, że chroniące zęby szkliwo, osłabia się. Mycie zębów zaraz po spożyciu posiłku z takimi produktami , może prowadzić do niewielkich uszkodzeń szkliwa, dlatego wielu stomatologów zgodnie twierdzi, że kluczowe jest mycie zębów przed śniadaniem. Z drugiej zaś strony, aby doszło do uszkodzenia szkliwa, trzeba bardzo mocno szorować zęby i stosować silnie ścierającą pastę. Na szczęście większość past ma tak mało środków ścierających, że raczej nie wyrządzą im krzywdy. Może mieć to jednak znaczenie w przypadku, gdy nasze zęby są wyjątkowo wrażliwe.

Wnioski

Teoretycznie rzecz biorąc możesz uszkodzić szkliwo, jeśli myjesz zęby po śniadaniu. W praktyce różnica pomiędzy myciem zębów przed śniadaniem i po nim jest tak mała, że w rzeczywistości nie ma to raczej większego znaczenia. Znaczenie może mieć, kiedy pijesz dużo soków owocowych lub napojów orzeźwiających, a także korzystać z mocno ścierającej pasty. Wtedy lepiej umyć zęby przed śniadaniem. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez umycia zębów po śniadaniu, możesz wówczas umyć zęby samą szczoteczką (bez pasty). Usuniesz w ten sposób ewentualne resztki jedzenia.

A Wy kiedy myjecie zęby – przed czy po śniadaniu?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować