×

Musisz znać kilka faktów o krwi, jeżeli masz grupę 0

Krew ludzka została po raz pierwszy sklasyfikowana w 4 dobrze znanych typach w pierwszej dekadzie XX wieku przez Karla Landsteinera, austriackiego lekarza. Nie jest tajemnicą, że ważne jest, by znać swoją grupę krwi w sytuacjach nagłych, ponieważ dopasowanie krwi ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej transfuzji.

Okazuje się jednak, że charakterystyka krwi może również wpływać na nasze zdrowie i, jak niektórzy sądzą, także na naszą fortunę i osobowość

W jaki sposób określa się grupy krwi?

Grupy krwi są klasyfikowane zgodnie z obecnością lub brakiem pewnych antygenów, które mogą wywoływać odpowiedź immunologiczną, gdy są obce ciału. Antygeny te mogą sprawić, że układ immunologiczny pacjenta zaatakuje przetoczoną krew. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoją grupę krwi i być świadomym bezpiecznych dopasowań do transfuzji krwi.

Closeup of blood tube test

Closeup of blood tube test

Istnieją 4 główne typy krwi określone przez obecność lub brak antygenów A i B na powierzchni krwinek czerwonych oraz przeciwciał A i B w osoczu

Oprócz antygenów A i B istnieje białko zwane czynnikiem Rh, które może być obecne lub nieobecne. Łącznie tworzy to 8 grup krwi: A+, A-, B+, B-, 0+, 0-, AB+ i AB-. Krew typu 0 nie ma ani antygenów A ani B w czerwonych ciałkach krwi, ale ma zarówno przeciwciała A, jak i B w osoczu. Typ 0+ jest najczęstszą grupą krwi, która stanowi 37% – 53% osób w różnych grupach etnicznych i rasowych.

Ludzie z krwią typu 0 są uniwersalnymi dawcami

Ludzie z krwią typu 0+ mogą oddawać krew wszystkim 4 grupom, ale tylko osobom z dodatnią podgrupą RH (O+, A+, B+, AB +). Czerwone komórki typu 0 można podać transfuzji do wszystkich 8 podgrup, co czyni go uniwersalnym typem krwi, który jest zawsze potrzebny do transfuzji w nagłych wypadkach. Typ 0 jest przetaczany w nagłych wypadkach, gdy ważne jest, aby uratować życie pacjenta przed zakończeniem testu. Co więcej, rodzaj 0 jest najbezpieczniejszy dla noworodków, których układ odpornościowy jest niedostatecznie rozwinięty.

Typy osób z krwią 0 mogą otrzymywać tylko krew typu 0

Osoby z krwią typu 0+ mogą otrzymywać krew od osób z typami 0+ i 0-, podczas gdy osoby z typem 0 mogą otrzymywać tę samą krew typu 0. W nagłych przypadkach, gdy brakuje krwi typu 0, można ją zastąpić krwią typu 0+.

Zagrożenia dla zdrowia

Zdaniem naukowców istnieją sposoby, dzięki którym biochemia krwi decyduje o naszym zdrowiu. Mimo że wpływ rodzajów krwi na nasze zdrowie jest nadal przedmiotem badań, istnieją pewne teorie na temat zagrożeń dla zdrowia i korzyści dla osób o różnych grupach krwi.

Uważa się w szczególności, że osoby z grupą krwi 0 mogą być bardziej podatne na niektóre infekcje bakteryjne i wirusowe niż inne grupy krwi, w tym ciężkie, takie jak dżuma, cholera, świnka i gruźlica

Niektóre badania wykazują również, że osoby z typem krwi 0 mają o 35% wyższą częstość występowania wrzodów dwunastnicy w porównaniu z osobami z typami krwi A, B i AB.

Taking blood in laboratory

Taking blood in laboratory

Ludzie z krwią typu 0 mają najniższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej w porównaniu do osób z typami krwi A, B i AB

Badania wykazują, że osoby z grupą krwi innej niż 0 mają o 25% wyższe ryzyko zachorowania na raka trzustki niż osoby z grupą krwi 0.

Co więcej, osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i zaburzenia funkcji poznawczych. Jednak utrzymywanie zdrowego stylu życia i zarządzanie czynnikami ryzyka dla zdrowia jest kluczowe dla uniknięcia chorób, bez względu na to, jaką masz grupę krwi.

Clipart of blood transfusion vector illustration

Clipart of blood transfusion vector illustration

Być może słyszałeś o tak zwanych „dietach krwiopochodnych”, które twierdzą, że spożywanie pewnych produktów pasujących do Twojej grupy krwi pomoże Ci zachować zdrowie i sprawność fizyczną

Mimo dużej popularności, takie diety nie mają dowodów naukowych i nie są powszechnie uznawane. Dietetycy sugerują, że lepiej jest stosować spersonalizowaną dietę, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia, a nie dietę związaną z grupą krwi.

Wpływ rodzaju krwi na ludzkie cechy charakteru jest raczej dyskusyjny, ale ta teoria jest bardzo popularna w niektórych krajach, w szczególności w Japonii

Programy telewizyjne, gazety i magazyny często publikują horoskopy z krwią i romantyczne tabele zgodności, podczas gdy w japońskiej mandze, anime i gry wideo wspominają typy krwi postaci.

Japończycy wierzą, że ludzie z typem krwi 0 są hojni, namiętni, towarzyscy i odnoszą sukcesy finansowe i że najlepsze romantyczne połączenie występuje pomiędzy typem 0 i typem A.

Clipart of blood transfusion vector illustration

Clipart of blood transfusion vector illustration

Jaką masz grupę krwi?

I jak dużo wiesz na jej temat?

Może Cię zainteresować