×

Mrożony miód hitem Tik Toka. Internauci zakochali się w tej przekąsce. Głos zabrali eksperci

TikTok stał się swego rodzaju źródłem nowych, innowacyjnych i ciekawych rozwiązań, które dotyczą niemal każdej dziedziny życia. Prym wiodą jednak te w zakresie przygotowywania posiłków czy pysznych przekąsek. Wśród nich znajdziemy również takie, które są dość wątpliwe. Doskonałym przykładem jest mrożony miód.

Mrożony miód

Pierwszą osobą, która nawiązała do mrożonego miodu, był @daveyrz. To on jako pierwszy zamroził miód w plastikowej butelce.

Zobaczymy, czy uda nam się przyciągnąć pszczoły – powiedział żartobliwie wynosząc butelkę z zamarzniętym miodem na zewnątrz

Miód był do tego stopnia zamarznięty, że nie był w stanie wycisnąć go z butelki. Szybko znalazł jednak na to rozwiązania. Wystarczyło, że uderzył butelką kilka razy o stół, w wyniku czego gęsty miód udało się wycisnąć i cieszyć się jego lodowato-słodkim smakiem.

Rosnąca popularność mrożonego miodu

Od tego momentu coraz więcej osób zaczęło udostępniać nagrania z własnymi, mrożonymi, miodowymi przekąskami. Nie brakuje jednak takich, którzy zastanawiają się nad sensem przygotowywania mrożonego miodu. W ich głowie kłębią się różne pytania. Czy mrożony miód może zniszczyć zęby? Czy to w ogóle zdrowe? Czy tego typu przekąskę można jeść w większych ilościach? Ile kalorii ma taka przekąska?

Postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć…

Wpływ mrożonego miodu na zdrowie

Miód ma specyficzną konsystencję. Czy spożywanie mrożonego miodu może więc nam zaszkodzić? Na początek porozmawiajmy o wpływie mrożonej, miodowej przekąski na zęby.

Za każdym razem, gdy coś utwardzasz, ryzykujesz złamaniem zębów – mówi dr Mark Wolff, dziekan University of Pennsylvania Schood of Dental Medicine

Miód tak naprawdę nie zamarza, ale twardnieje. W konsekwencji gęsta, stosunkowo twarda, ale gumowata substancja może być zabójcza dla naszych zębów.

Przechodząc już do samego miodu. Miód to przede wszystkim węglowodany i woda. Jego sucha masa to w większości (70-80%) cukry proste w postaci glukozy i fruktozy. Ponadto miód zawiera również wielocukry. Częsta konsumpcja cukru powoduje stworzenie w jamie ustnej warunków sprzyjających dla bakterii próchnicotwórczych. Czy tyczy się to również miodu? Nie do końca. W miodzie znajdują się pewne składniki, które mogą w rzeczywistości ograniczyć próchnicę zębów – nie powodują tak dużej zmiany pH. Nie oznacza to jednak, że miód nie może wpływać na zęby destrukcyjnie. Po prostu miód jest mniej agresywny niż cukier w czystej postaci, ale jest szkodliwy dla naszego uzębienia, zwłaszcza w większych ilościach.

Nie sposób również nie wspomnieć o poziomie cukru we krwi. Podczas gdy miód jest bardziej naturalną alternatywą dla cukru, nadal w jego skład wchodzą zasadniczo czyste węglowodany, które będą zwiększać poziom cukry we krwi, zwłaszcza jeśli będziemy spożywać sam miód lub miód w dużych ilościach. Kiedy poziom cukru we krwi jest niestabilny, w krótkim okresie czasu mogą wystąpić wahania nastroju, kryzys energetyczny czy niekontrolowany apetyt. Zasadniczo zjedzenie całej butelki mrożonego miodu może sprawić, że poczujesz się okropnie.

Jedna łyżka miodu to około 64 kcal, podczas gdy butelka miodu będzie istną bombą kaloryczna. Bombą, która spożywana regularnie może poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Mowa tutaj o cukrzycy, problemach sercowo-naczyniowych, przyroście masy ciała czy zaburzeniach funkcji poznawczych.

Mrożony miód nie zaspokoi Twoich potrzeb i musisz liczyć się z tym, że niedługo po zjedzeniu ogromnej ilości cukru, który znajdziesz w zmrożonym miodzie, poczujesz głód. Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepiej stosować miód jako składnik lub dodatek do posiłku lub przekąski, w skład której wchodzą białka, tłuszcze czy błonnik.

Reasumując. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować mrożonego miodu, bo masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego, zrób to z głową i uważaj na swoje zęby. Pamiętaj przede wszystkim o wielkości porcji i niech to nie będzie Twoja przekąska na każdy dzień.

Źródła: www.health.com

Może Cię zainteresować