×

Brak snu powoduje, że mózg zjada sam siebie! Najnowsze badania potwierdzają tę teorię.

Badacze we Włoszech analizowali mózgi myszy pozbawionych snu. Odkryli, że komórki mikrogleju, które usuwają inne, zużyte już komórki są bardziej aktywne po słabym śnie.

Podczas badania bardziej aktywne były też komórki, które są aktywne u pacjentów z demencją. Twój mózg zaczyna jeść sam siebie, jeśli nie otrzymał wystarczająco dużo snu.

Naukowcy przeprowadzali badania na myszach laboratoryjnych i stwierdzili, że „sprzątające komórki” były bardziej aktywne w mózgu, gdy zostały one pozbawione snu.


Astrocyty, działają jak małe odkurzacze w mózgu, pochłaniające komórki, gdy ich połączenia stają się słabsze i rozbite.

„Pokazujemy po raz pierwszy, że części synaps są dosłownie zjadane przez astrocyty z powodu braku snu” – powiedział Michele Bellesi, autor badań.

Zdaniem zespołu badawczego pozornie alarmujący proces jest w rzeczywistości pozytywną rzeczą. „Nasze zużyte synaspsy są jak stare meble” – powiedział Bellesi. Potrzebują więcej uwagi i czyszczenia. Dodał, że mózgi pozbawione snu wykazały ponadprzeciętne oznaki aktywności, które prowadzą do choroby Alzheimera.

U myszy pozbawionych snu bardzo aktywne były komórki mózgowe zwane mikroglejem.

„Już wiemy, że trwała aktywacja mikrogleju obserwowana jest w chorobie Alzheimera i innych neurodegeneracjach” – powiedział Michele.

Ponadto, wykazano, że mniej niż sześć godzin snu w nocy wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu u osób z zespołem metabolicznym – połączeniem cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i otyłością.

Może Cię zainteresować