×

Jeżeli chcesz zachować młody wygląd na dłużej, zrezygnuj z opalania

W obecnym kanonie piękna opalenizna jest bardzo dobrze postrzegana. Opalone ciało świetnie wygląda w jasnych lub neonowych kolorach i przyciąga uwagę innych. Jednak promienie słoneczne odpowiedzialne za brązowienie skóry wcale nie jest dobre dla naszego zdrowia. Jeżeli więc zależy Ci na młodym wyglądzie lepiej zrezygnuj z opalania.

Opalenizna kiedyś i dziś

Dawniej opalenizna nie była uznawana za coś pięknego, gdyż była kojarzona z ciężką pracą w polu. Zamożne osoby, a w szczególności kobiety, spędzały czas w domu, a wychodząc na zewnątrz chroniły się przed słońcem parasolami. Moda na opaleniznę pojawiła się w latach 30 ubiegłego wieku. Dziś opalone ciało kojarzy się z zamożnością. W końcu skoro dana osoba jest opalona to zapewne jeździ na zagraniczne wycieczki bądź ma czas na wylegiwanie się całymi dniami na słońcu.

źródło: canva

źródło: canva

Ciemna strona opalania

Opalenizna to tak naprawdę rodzaj uszkodzenia skóry poprzez promieniowanie słoneczne. Skóra broniąc się przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV, zwiększa wydzielanie melatoniny i brązowieje. Przez to staje się grubsza i bardziej szorstka.

W tym roku odbyła się konferencja mająca na celu zwiększenie świadomości odnośnie raka skóry. Specjaliści zwracali uwagę na negatywny wpływ kąpieli słonecznych, na zdrowie skóry.

80 procent Polaków uważa, że opalenizna jest seksowna, a opalone osoby są atrakcyjniejsze. – mówił dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego

W Polsce każdego roku diagnozę nowotworu skóry słyszy nawet 50 tys. Poprzez chęć podobania się innym robimy sobie krzywdę. W wyniku opalania może dojść do poparzenia skóry, a to zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka, najgroźniejszy nowotwór skóry.

Szybsze starzenie spowodowane opalaniem

Oprócz poważnych chorób jakie możemy wyrządzić sobie zbyt częstą i długą ekspozycją na słońce jest przyśpieszenie procesu starzenia. Jest to proces nieuchronny, wynikający z obumierania komórek organizmu. Jednak jeżeli nie chcemy go przyśpieszyć powinniśmy chronić się przed promieniowaniem UV. Wystarczy zwrócić uwagą na obszary szczególnie narażone na działanie słońca tj. twarz, szyja, przedramiona czy grzbiet rąk. To one najszybciej nabierają oznak starzenia, właśnie przez bezpośrednią ekspozycję na oddziaływanie środowiska w tym słońca.

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy teraz zamknąć się w domu i nie wychodzić w ogóle na dwór. Jedyne co trzeba zrobić to stosować pewne zasady, które zmniejszą ryzyko poparzenia słonecznego.

1. Pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem UV odpowiedniego do wieku i karnacji skóry,
2. Jeżeli to możliwe nie przebywaj na bezpośrednim słońcu między godziną 10:00 o 15:00 kiedy słońce jest najbardziej intensywne,
3. Zakładaj nakrycie głowy oraz odpowiednio zakrywaj ciało zwiewnymi i naturalnymi tkaninami.

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować