×

Mleko z czosnkiem i miodem na walkę z infekcją. Czy to połączenie ma sens?

O starych, babcinych sposobach na walkę z infekcjami krążą legendy 🙂 Jedne są mniej, inne bardziej popularne i skuteczne, a jeszcze inne całkowicie wyssane z palca. Bardzo możliwe, że Ty również słyszałeś o mleku z czosnkiem albo mleku z czosnkiem i miodem. Co prawda smak sam w sobie może nie być przekonujący (jest dość specyficzny) i może odstraszać, ale dziś nie o tym… Połączenie tych składników od lat było wykorzystywane jako domowy środek na przeziębienia i jesienno-zimowe infekcje. Czy słusznie?

Odpowiedzmy sobie na pytania: Czy takie połączenie faktycznie ma sens? Czy każdy może pić mleko z czosnkiem? Jak zrobić mleko z czosnkiem?

Mleko z czosnkiem – czy to ma sens?

O właściwościach czosnku można by było mówić wiele dobrego. W końcu nie bez powodu zyskał miano najlepszego, naturalnego antybiotyku. Czosnek działa antywirusowo i antybakteryjnie, ma korzystny wpływ na pracę serca i całego układu krwionośnego. Jest bogaty w witaminę A, witaminy z grupy B, potas, wapń i magnez.

Mleko z kolei jest doskonałym źródłem cynku w diecie, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Nie należy również zapominać o bakteriach kwasu mlekowego, probiotykach i prebiotykach, często wykorzystywanych w produkcji mleczarskiej. Reasumując spożywanie mleka i jego przetworów wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu na potencjalne zagrożenie.

Zważywszy na właściwości mleka i czosnku, które świetnie się uzupełniają, takie połączenie jak najbardziej zdaje się spełniać swoją rolę w zwalczaniu infekcji. Babcie nie kłamały!

Jak zrobić mleko z czosnkiem?

Podgrzej mleko, a następnie dodaj do niego rozgnieciony ząbek czosnku. Dla uzyskania lepszego smaku i dodatkowych korzyści możesz dodać również łyżkę miodu, odrobinę masła lub kurkumy, która także działa antywirusowo i antybakteryjnie. Tak przygotowany napój pij na ciepło. Jeśli już dopadła Cię infekcja, pij trzy porcje dziennie takiego napoju.

Mleko z czosnkiem nie dla każdego

Wydawać by się mogło, że mleko z czosnkiem w celu wzmocnienia odporności organizmu może pić każdy. Otóż nie! Takiego połączenia powinny unikać przede wszystkim osoby z wrażliwym żołądkiem. Czosnek może bowiem podrażniać błony śluzowe układu pokarmowego. Musisz pamiętać również, że połączenie mleka z czosnkiem nie jest „remedium na całe złe”, zwłaszcza, kiedy masz wysoką gorączkę. W takim przypadku nie należy leczyć się na własną rękę „babcinymi sposobami” tylko udać się do lekarza, który pokieruje naszym leczeniem. Warto podczas wizyty zapytać się specjalisty, jakie naturalne specyfiki możesz przyjmować, aby szybciej wyzbyć się infekcji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza propozycja w postaci mleka z czosnkiem znajdzie się na tej liście!

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować