Kategorie Zdrowie

Dlaczego gryzak dla dziecka wcale nie jest taki dobry i kilka innych mitów, w które wierzymy

Mówi się, że jeśli chcemy, aby włosy na głowie dziecka szybciej rosły, wystarczy ogolić  główkę na łyso. Mówi się, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę w wieku 3 lat. To zaledwie kropla w morzu stwierdzeń, z którymi spotykają się świeżo upieczeni rodzice. Różnego rodzaju założeń jest tak wiele, że nie sposób je zliczyć. Sęk w tym, że wiele z nich zostało dosłownie wyssane z palca i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Portal Bright Side postanowił obalić mity, o których świeżo upieczeni rodzice mogli przeczytać w sieci lub usłyszeć od znajomych. Najwyższy czas poznać prawdę!

12 mitów dotyczących wychowywania maluchów, w które wierzą rodzice

Mit 1: Telewizor działający w tle nie ma wpływu na dziecko

Masz w domu małe dziecko, a Twój telewizor „chodzi” na okrągło? Badania pokazują, że lepiej go wyłączyć. Małe dzieci nie są w stanie wykonywać wielu czynności jednocześnie. Jeśli telewizor jest włączony, najzwyczajniej w świecie je rozprasza i odwraca ich uwagę. Naukowcy twierdzą, że włączony w tle telewizor może spowolnić rozwój dziecka poniżej 2. roku życia.

Pxhere

Mit 2: Gryzak to niezbędne narzędzie dla niemowlaka

Wielu logopedów zgodnie uważa, ze gryzaki mogą mieć negatywny wpływ na mowę dziecka. Okazuje się, że dzieci, które nieustanie bawią się gryzakami, mają problemy z rozpoznaniem różnic pomiędzy dźwiękami, ponieważ język i słuch są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy język nieustannie zajęty jest gryzakiem, maluch traci zdolność do uczenia się mowy.

Mit 3: Dziecko naturalnie zasypia, kiedy jest zmęczone

Większość z nas zasypia, gdy jesteśmy zmęczeni. Maluchy są w tym przypadku wyjątkiem. Przemęczone dziecko, mimo zawrotów głowy, może zacząć biegać w kółko. Często zupełnie niezrozumiałe dla dorosłych osób „zjawisko” może się nasilać, gdy maluch jest jeszcze bardziej zmęczony.

Instagram

Mit 4: Dziecko powinno rozpocząć naukę korzystania z toalety nie później niż w wieku 18-24 miesięcy

Prawda jest taka, że nie ma ściśle określonego czasu, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z toalety. Pediatrzy wyjaśniają, że rodzice mogą chcieć, aby ich maluch zaczął korzystać z toalety jak najwcześniej. A co jeśli nasza pociecha nie jest na to jeszcze gotowa? Naprawdę nie ma w tym nic złego, jeśli dziecko zacznie korzystać z toalety później.

Mit 5: Skomplikowane zabawki są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka

Rozbudowane, fantazyjne zabawki interaktywne bardzo często reklamowane są jako te „edukacyjne”. Niektórzy producenci twierdzą, że są one w stanie nauczyć dziecko mówić wcześniej. W rzeczywistości tego typu zabawki nierzadko „zabijają” dziecięcą wyobraźnię. Robią wszystko za dziecko, przez co nie pobudzają jego mózgu do szukania kreatywnych rozwiązań.

Instagram

Mit 6: Chodziki pomagają dziecku zacząć chodzić

Zamierzasz kupić swojemu dziecku chodzik, dzięki któremu maluszek będzie stawiał swoje pierwsze kroki? Lepiej dobrze się zastanów. Nagminne korzystanie z chodzika może pobudzić do rozwoju niewłaściwe mięśnie nóg. W konsekwencji stawy, a zwłaszcza kolana, mogą ulec niebezpiecznym przeciążeniom, nie mówiąc już o nieprawidłowym rozwoju szkieletu dziecka. Czy wiesz, że chodziki już od 2004 roku są oficjalnie zabronione w Kanadzie?

Mit 7: Ogolenie główki dziecka sprawi, że włosy będą rosły szybciej

Nie ma naukowych dowodów na to, że ogolenie główki dziecko może wpłynąć na zgęstnienie włosów i przyspieszenie ich wzrostu. Struktura włosów jest zdeterminowana genetycznie.

Pixabay

Mit 8: Dziecko będzie spać dłużej, jeśli zostanie położone do łóżeczka później

Kolejne noce przespane przez dziecko to marzenie wielu niewyspanych rodziców. W rzeczywistości powszechnym mitem jest założenie, że dziecko będzie spać dłużej, jeśli zostanie położone do łóżeczka później. Wbrew pozorem niemowlęta śpią lepiej i dłużej, jeśli kładzie się je spać wczesnym wieczorem. Dzieci mają swój „wewnętrzny zegar biologiczny” i budzą się mniej więcej o tej samej porze, co zwykle, niezależnie od pory snu.

Źródła: brightside.me
Fotografie: imgur.com