Kategorie Ciąża

8 ciążowych mitów, w które wierzyły nasze babcie. Dziś okazały się prawdziwe!

Gdy tylko poinformujesz najbliższych, że spodziewasz się dziecka, od razu zasypują Cię radami i zabobonami dotyczącymi ciąży.

Nie obcinaj włosów, nie kupuj nowych ubrań i pod żadnym pozorem nie zajmuj się robótkami domowymi. Większość z nich to po prostu przesądy, jednak niektóre z nich mają naukowe wyjaśnienie.

Jeśli masz kota, twoje dziecko będzie miało wielu wrogów

Koty są nosicielami toksoplazmozy, która jest rzeczywistym zagrożeniem dla noworodka. Z tego powodu właśnie warto ograniczyć kontakt z kotem w czasie ciąży.

Jeśli będziesz siedzieć na progu, złe moce odbiorą ci dziecko

Ciężarna kobieta z pewnością nie powinna siedzieć na progu. W zasadzie nie powinna siedzieć na żadnej zimnej powierzchni. Układ odpornościowy może być osłabiony, a zimno i ból w talii to ostatnia rzecz czego potrzebujesz.

Jeśli będziesz jeść czerwone owoce, twoje dziecko będzie mieć rumiane policzki

Wszystkie czerwone owoce mają silne alergeny, jednak reakcje mogą być bardzo różne. Rosyjska medycyna naturalna sugeruje, że kobiety w ciąży powinny je jeść, podczas gdy na zachodzie lekarze twierdzą, że jednak nie.

Jeśli będziesz oglądać straszne filmy, twoje dziecko będzie brzydkie

Na początku niektórych filmów wyświetlane jest ostrzeżenie dla kobiet w ciąży i nie bez powodu. Zmiany hormonalne powodują, że kobieta jest bardzo wrażliwa, a zbyt duży stres może doprowadzić do zaburzeń przepływu krwi. Dziecko z pewnością nie urodzi się brzydkie, jednak horrory w czasie ciąży lepiej sobie odpuścić dla własnego bezpieczeństwa.

Jeśli będziesz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, dziecko będzie nadpobudliwe

Skrzyżowane nogi mogą powodować problemy z dopływem krwi i zwiększać ryzyko żylaków. Warto pamiętać o prawidłowej postawie w czasie ciąży.

Śpiąc na plecach istnieje ryzyko, że dziecko się zadławi

Spanie na plecach, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży może prowadzić do powikłań głównej żyły macicy. Regularny sen w takiej pozycji może skutkować zawrotami głowy i osłabieniem, a dziecko może być niedotlenione.

Podczas wieszania ubrań dziecko może zaplątać się w pępowinę

Nie chodzi o wieszanie, ale w podnoszeniu czegoś dwoma rękami. Jeśli robisz to przez chwilę, nic strasznego się nie stanie, ale dłuższy okres z ramionami w górze może doprowadzić do wzrostu ciśnienia w macicy.

Nie należy brać kąpieli

Gorąca kąpiel, szczególnie na początku ciąży, może doprowadzić do poronienia. Letnia woda jednak nie powoduje żadnych zagrożeń.

Fotografie: pixabay.com