Kategorie CiałoUrodaZdrowie

8 mitów na temat ludzkiego ciała. Choć zostały obalone, wciąż wiele osób w nie wierzy

Jednym z wielu znanych mitów, które zostały obalone, jest mit, że człowiek wykorzystuje zaledwie 10% potencjału swojego mózgu. To jednak tylko jeden z wielu mitów dotyczących ludzkiego ciała i organizmu, w które wciąż wierzy wielu ludzi na całym świecie. Czas najwyższy postawić im kres!

10 mitów na temat ludzkiego ciała. Choć zostały obalone, wciąż wiele osób w nie wierzy

MIT 1: „Jeśli golisz nogi, włosy na nogach będą grubsze i będą rosły szybciej”

Kiedy włosy na Twoich nogach zaczynają odrastać, możesz mieć wrażenie że są grubsze i ciemniejsze niż wcześniej, a to dlatego, że nie zostały jeszcze wystawione na działanie czynników zewnętrznych, takich jak działanie promieni słonecznych czy substancji chemicznych. Nie oznacza to jednak, że golenie nóg sprzyja szybszemu wzrostowi włosów i ich objętości.

8 mitów na temat ludzkiego ciała. Choć zostały obalone, wciąż wiele osób w nie wierzy
Flickr

MIT 2: „Strzelanie z palców może prowadzić do zapalenia stawów”

Powodem, dla którego nasze palce (kostki) strzelają, jest pękanie mazi stawowej w ich wnętrzu. Maź stawowa to płyn, który „smaruje” nasze stawy. Przeprowadzono już wiele badań, które wykazały, że nawyk strzelania z palców nie powoduje zapalenia stawów.

MIT 3: „Przeciętny człowiek połyka podczas snu 8 pająków rocznie”

Spokojnie, pająki nie są zainteresowane wspinaczką po ludzkim ciele, kiedy śpimy tylko po to, aby przedostać się do naszych ust. Ludzki oddech podczas snu, a tym bardziej chrapanie są dla nich zbyt odstraszające. Poza tym jesteśmy dla nich za duzi, aby mogły objąć nas wzrokiem. Ponadto bardzo trudno byłoby nam się nie obudzić, gdyby pająk maszerował po naszej twarzy, czyż nie?

8 mitów na temat ludzkiego ciała. Choć zostały obalone, wciąż wiele osób w nie wierzy
Wikimedia Commons

MIT 4: „Spożywanie marchewek może poprawić Twój wzrok”

Wszyscy wiemy, że marchewka jest bardzo dobrym źródłem witaminy A, która poprawia jakość widzenia. Nie oznacza to jednak, że chcąc poprawić wzrok, należy jeść kilogramy marchewek. Pamiętaj, że witaminę A dostarczamy również z innych produktów. Ponadto ważne jest, aby przyjmować witaminę A wraz z tłuszczami, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Podsumowując, spożywanie marchewek sprzyja naszemu wzrokowi, ale nie jest w stanie go poprawić, a tym bardziej przywrócić.

MIT 5: „Ludzki język ma sześć stref smakowych”

Wszystkie strefy ludzkiego języka są w stanie wykrywać różne smaki. Mit o strefach smakowych sięga 1901 roku i dziś już wiadomo, że nie ma nic wspólnego z prawdą. Ludzki język ma od 5000 do 10 000 kubków smakowych rozsianych po całym języku. To one są odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów do mózgu dotyczących tego, jak coś smakuje. Bardziej chodzi więc o percepcję mózgu opartą na naszych doświadczeniach i wspomnieniach niż o strefy smakowych naszych języków, które są tylko i wyłącznie mitem.

8 mitów na temat ludzkiego ciała. Choć zostały obalone, wciąż wiele osób w nie wierzy
Flickr

MIT 6: „Białe zęby to zdrowe zęby”

Zęby każdego z nas są inne, a ich ciemniejsza barwa niekoniecznie musi oznaczać, że są niezdrowe. Może to być związane z grubością szkliwa. Ponadto inne czynniki, takie jak starzenie się czy palenie papierosów mogą mieć wpływ na barwę zębów. Ogromną rolę w tym przypadku będzie odgrywać również genetyka.

MIT 7: „Twoje serce przestaje bić, kiedy kichasz”

Kiedy robisz wdech tuż przed kichaniem, ciśnienie w Twoim sercu wzrasta, a po tuż po kichnięciu spada. Naturalnie więc Twoje tętno zmienia się podczas tego procesu, co daje mylne wrażenie, jakby serce na chwilę się zatrzymywało.

mity o ludzkim organizmie
Wikimedia Commons

MIT 8: „Jeśli połkniesz gumę, może pozostać ona w Twoim żołądku nawet przez kolejne kilka lat”

Choć guma do żucia nie jest trawiona w żołądku, opuszcza to jak każdy inny pokarm w ciągu 7 dni. Nie mniej jednak połykanie gumy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, kiedy mówimy o połknięciu sporej wielkości gumy. Połknięcie kilku gum jednocześnie może spowodować zaparcia.

Źródła: brightside.me