Kategorie CukrzycaZdrowie

3 największe mity dotyczące cukrzycy. Bardzo możliwe, że wciąż w nie wierzysz

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz więcej osób. W 2018 roku wśród chorych na cukrzycę było w Polsce 1,3 mln dorosłych mężczyzn i 1,6 mln dorosłych kobiet. Szacuje się, że w latach 2013-2018 zachorowalność na cukrzycę wzrosła wśród osób dorosłych o 13,7%. Rosnąca liczba chorych przyczyniła się do tego, że wokół choroby powstaje coraz więcej mitów. Czas najwyższy je obalić! Zanim jednak do tego przejdziemy, odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca najprościej rzecz ujmując jest przewlekłą chorobą, w przypadku której trzustka danej osoby nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub produkowana przez trzustkę insulina nie jest odpowiednio wykorzystywana przez komórki ciała człowieka, co przyczynia się do zwiększenia stężenia glukozy we krwi (hiperglikemii) oraz wydalania glukozy wraz z moczem.

Pixabay

Cukrzyca chorobą cywilizacyjną

Cukrzyca nie bez powodu została określona mianem choroby cywilizacyjnej. Związana jest z postępem cywilizacyjnym, określonym trybem życia, dietą, aktywnością i co najistotniejsze, szerzy się mimo tego, że nie jest chorobą zakaźną – szacuje się, że do 2030 roku liczba osób zmagających się z cukrzycą na całym świecie będzie wynosić 551,8 milionów. Cukrzyca często prowadzi do niepełnosprawności, a co najbardziej przerażające, odpowiada za ok. 80% zgonów na świecie! To chyba najlepszy dowód na to, że jest schorzeniem, którego w żaden sposób nie należy lekceważyć. Niestety lekceważeniu cukrzycy często sprzyja szerzenie fałszywych informacji na temat tej niebezpiecznej choroby.

Needpix

Mit 1: Cukrzyca nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia pacjenta

To jeden z pierwszych i podstawowych mitów, który zarazem jest tym najbardziej niebezpiecznym. Nie ma bowiem nic gorszego niż lekceważenie choroby, która może odebrać życie, zwłaszcza, kiedy nie jest leczona. Portal malymikrokami.onet.pl podaje, że co 10 sekund na świecie z powodu cukrzycy umiera jedna osoba, a średnio co 5 sekund na cukrzycę zapada kolejna osoba. Śmiertelnie niebezpieczne mogą być także powikłania nieleczonej cukrzycy, takie jak niewydolność nerek, zawał serca czy udar mózgu.

Cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności. Długotrwały wpływ hiperglikemii jest przyczyną przewlekłych powikłań cukrzycy

Pixabay

Mit 2: Na cukrzycę chorują osoby starsze lub otyłe

Jeśli myślisz, że cukrzyca dotyczy głównie osób starszych lub osób z nieprawidłową masą ciała (nadwagą), to jesteś w ogromnym błędzie. Coraz częściej na cukrzycę zapadają osoby młode w sile wieku, a osobom zmagającym się z chorobą udaje się zachować smukłą sylwetkę. Nieprawdą jest także, że na cukrzyce chorują osoby, które nie dbają o zdrowie. Za rozwojem choroby mogą przemawiać także uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe, takie jak brak ruchu czy niezdrowa dieta.

Pixabay

Mit 3: Cukrzycę można wyleczyć

Cukrzycy niestety nie można jej całkowicie wyleczyć, a przynajmniej nie pozwala na to dzisiejsza medycyna. Można na w dużym stopniu ją kontrolować, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Źródła: www.mojacukrzyca.org