×

10 błędnych przekonań na temat karmienia piersią. Wiele kobiet wciąż wierzy, że to prawda

Według badań, 54% polskich matek karmi swoje dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, natomiast zaledwie 6% karmi wyłącznie piersią w pierwszym półroczu, jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Karmienie piersią przynosi wiele korzyści dla zdrowia dziecka, co potwierdziły badania, i wzmacnia więź z matką. Wokół tej formy żywienia malucha powstało jednak wiele mitów, którym w tym artykule postanowiliśmy dać kres. Koniecznie zapoznaj się z nimi, zwłaszcza, jeśli jesteś świeżo upieczoną matką lub zamierzasz zostać matką w przyszłości.

MIT #1 : „Niemowlęta powinny być karmione na żądanie”

W pierwszych tygodniach życia dziecka zaleca się karmić dziecko piersią regularnie. Karmienie powinno mieć miejsce nie częściej niż co godzinę i nie rzadziej niż co 3 godziny. Częstotliwość jest więc duża, a to dlatego, że żołądek maluszka jest jeszcze bardzo mały, a mleko matki lekkostrawne. Ponadto częste karmienie piersią sprzyja laktacji. W miarę, jak Twoje dziecko będzie rosło, przyjdzie czas na bardziej regularny i przewidywalny harmonogram żywienia dziecka.

MIT #2 „Karmienie piersią jest łatwe, ponieważ to naturalny proces”

Choć to prawda, że karmienie piersią to naturalny proces, to także umiejętność, której należy się uczyć. Podczas karmienia piersią mogą wystąpić pewne niedogodności, takie jak ból piersi czy frustracja spowodowana słabym ssaniem piersi przez maluszka. Świeżo upieczona matka powinna poznać różne pozycje karmienia piersią i wybrać tą najdogodniejszą zarówno dla siebie jak i swojego dziecka. Dziecka, które musi nauczyć się odpowiednio ssać pierś. Jeśli karmienie sprawia Ci problem skorzystać z pomocy specjalisty.

MIT #3 „Musisz czekać między karmieniami, aż piersi wypełnią się mlekiem”

Najlepszym sposobem na wytwarzanie mleka matki jest regularne karmienie piersią. Piersi produkują mleko w odpowiedzi na ssanie dziecka, a im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka „zostanie wyprodukowane”.

MIT #4 „Musisz pić mleko, aby produkować mleko”

Aby mieć energię i składniki odżywcze, których organizm potrzebuje do produkcji mleka, świeżo upieczona matka powinna spożywać o 300-400 więcej kcal, niż wynosi jej 0 kaloryczne. Zero kaloryczne jest podaż kalorii, która wynosi dokładnie tyle, ile dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, do utrzymania aktualnej masy ciała.

MIT #5 „Karmienie piersią powinno odbywać się tylko do 6. miesiąca życia dziecka”

Zaleca się karmienie wyłącznie piersią do 6 miesięcy. Po 6. miesiącach warto rozszerzyć dietę maluszka o inne produkty, które będą stopniowo wprowadzane. Zdaniem ekspertów mleko matki nadal przynosi korzyści zarówno matce, jak i dziecku, nawet po ukończeniu 2 roku życia, i to od nich samych zależy, kiedy zechcą zakończyć proces karmienia piersią.

Breastfeeding Mother And Child - Free vector graphic on Pixabay

MIT #6 „Odstaw dziecko od piersi, jeśli ponownie zajdziesz w ciążę”

Tutaj zdania są podzielone. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i ciąża przebiega pomyślnie, karmienie piersią nie wpłynie ani na matkę, ani na rozwijające się dziecko. Kiedy matka, która karmi swoje dziecko piersią, ponownie zachodzi w ciążę i postanawia nie przerywać karmienia piersią, aby po urodzeniu dziecka mogła karmić oboje dzieci piersią, mówimy o tzw. karmienia tandemowym – karmienie jednocześnie dwójki dzieci w różnym wieku. Aktualne badania naukowe dowodzą, że karmienie tandemowe jest bezpieczne.

MIT #7 „Podczas karmienia piersią nie możesz zajść w ciążę”

Kobieta, która karmi wyłącznie piersią, naturalnie przestaje owulować, a gdy nie ma owulacji, nie może zajść w ciążę. Mowa o tzw. metodzie laktacyjnego braku miesiączki (LAM). Metoda ta może być stosowana jako antykoncepcja tylko przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka lub do powrotu miesiączki. W celu skutecznego zapobiegania ciąży w razie powrotu miesiączek, zmniejszenia częstości lub długości trwania karmienia piersią, po wprowadzeniu karmienia butelką, a także po upływie 6 miesięcy od porodu, należy zastosować inną metodę antykoncepcji. Zdarzają się więc przypadki, w których kobiety zachodzą w kolejną ciąże podczas karmienia piersią.

MIT #8 „Kiedy matką targają negatywne emocje, nie jest w stanie karmić piersią”

Kiedy organizm świeżo upieczonej matki jest wystawiony na próbę w postaci silnych emocji, takich jak stres czy strach, wzmożona zostaje produkcja hormonów – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu – które mogą blokować produkcję mleka, ale tylko na chwilę. Gdy tylko matka przyłoży dziecko z powrotem do piersi, nie powinno być najmniejszego problemu z produkcją mleka.

MIT #9 „Jeśli matka jest chora, nie powinna karmić piersią”

W przypadku łagodnych chorób i infekcji, dziecko będzie narażone na chorobę jeszcze zanim u matki pojawią się pierwsze objawy, dlatego zaleca się kontynuowanie karmienia piersią, aby zapewnić maleństwu dodatkową ochronę. Musisz natomiast wiedzieć, że część leków jest przeciwwskazaniem dla karmienia piersią. Zanim zdecydujesz się je przyjmować, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

MIT #10 „Kobiety z małym biustem z reguły nie są w stanie karmić piersią”

Gruczoły odpowiedzialne za produkcję mleka funkcjonują się niezależnie od rozmiaru biustu, na który w dużej mierze składa się tkanka tłuszczowa. Reasumując ani rozmiar, ani zewnętrzny kształt piersi nie mają wpływu na zdolność matki do karmienia piersią.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować