Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

7 mitów na temat choroby Alzheimera, która dopada coraz więcej osób. Obaliła je ekspertka

Choroba Alzheimera dopada coraz więcej osób. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 roku będzie 65 milionów, a w 2050 nawet 115 milionów chorych na tę wstrętną chorobę. Chorobę, która dopada nie tylko ludzi starszych, ale coraz częściej również osoby w młodym wieku. Wiele już wiadomo na temat choroby, ale nie wszystkie informacje, które możemy znaleźć m.in. w sieci, są prawdziwe. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, błędne przekonania i obalić mity.

Mity na temat choroby Alzheimera w wywiadzie dla portalu poradnikzdrowie.pl obaliła neuropsycholog dr Anna Barczak z Oddziału Alzheimerowskiego Szpitala MSWiA w Warszawie.

7 mitów na temat choroby Alzheimera, która dopada coraz więcej osób

#1 „Są leki, które mogą zatrzymać chorobę Alzheimera”

Niestety to również mit. Wciąż nie ma leku, który działałby przyczynowo, choć nieustannie są prowadzone nad takim rozwiązaniem badania. Prowadzone są prace nad lekami, które usuwałyby złogi białka tau albo beta amyloidu. Wciąż nie wiadomo jednak, czy wpłynie to na całkowite wyeliminowanie następstw choroby. Na dzień dzisiejszy dostępna jest grupa leków, która może spowolnić i złagodzić objawy otępienia.

7 mitów na temat choroby Alzheimera, która dopada coraz więcej osób. Obaliła je ekspertka
Pixabay

#2 „Choroba Alzheimera to wyrok śmierci”

Rozwój choroby Alzeheimera może być bardzo długi. Zdarza się, że trwa nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli dodamy sobie do tego wiek, w którym rozpoczął się nieszczęsny proces, nierzadko otrzymamy wiek, którego nie dożywa większość ludzi. Nie mniej jednak dynamiczny rozwój objawów otępienia zwiększa ryzyko zgonu zwłaszcza z powodu niewydolności oddechowej lub krążeniowej.

#3 „Wiek jest jedyną przyczyną zachorowania na chorobę Alzheimera”

Jak już wspomnieliśmy na początku, choroba Alzheimera coraz częściej dotyka również osoby młodsze, choć to właśnie wiek jest uważany za najczęstszy, niepodlegający modyfikacji czynnik ryzyka rozwoju schorzenia. Im wyższy wiek, tym więcej skumulowanych zmian neuropatologicznych, śmierci neuronów, aż w końcu utrata sprawności poznawczej.

7 mitów na temat choroby Alzheimera, która dopada coraz więcej osób. Obaliła je ekspertka
Pixabay

#4 „Chorzy na Alzheimera są agresywni”

Agresja występuje u chorych w późniejszych etapach otępienia. Nie można zatem przypisać jej każdemu choremu. Niejednokrotnie jest to jeden ze sposobów komunikowania problemów przez osobę, która zatraciła już zdolność do wyrażania przy użyciu słów.

#5 „Picie napojów z aluminiowych puszek może przyczynia się do ryzyka rozwoju choroby Alzheimera”

Zastanówmy się, co powoduje chorobę Alzheimera. Odpowiedzią jest odkładanie się patologicznych białek w mózgu. Aby osiągnąć stężenie potrzebne do wywołania charakterystycznych dla otępienia zmian, trzeba by było raczej zjadać aluminiowe puszki, a nie wypijać to, co się w nich znajduje. Nie wierz więc w takie powiązania.

mity na temat choroby Alzheimera
Max Pixel

#6 „Najlepszy opiekun chorego na Alzheimera to członek rodziny”

Niekoniecznie. Najlepszym opiekunem będzie osoba, która rozumie chorego, wie, na czym polega choroba i akceptuje zmiany w zachowaniu osoby chorej. W te ramy nie zawsze będzie wpisywać się osoba z najbliższej rodziny. Ba, czasami mogą wręcz nie dawać sobie rady z osobą chorą, co wcale nie jest rzadkością.

#7 „Szczepionki zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera”

To mit, który przybrał na sile w czasach pandemii COVID-19. Przewrotnie szczepionki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, bo na swój sposób wydłużają życie, a dłuższe życie to teoretycznie większe ryzyko zachorowania. W praktyce nie ma żadnego związku i naukowych dowodów, które potwierdzałyby, że szczepienie przekłada się na rozwój schorzenia. Z drugiej zaś strony są badania, które dowodzą, że szczepienie przeciwko grypie czy zapaleniu płuc w grupie seniorów spowalnia rozwój choroby.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.maxpixel.net