Kategorie UrodaWłosy

Mity i fakty dotyczące pojawiania się siwych włosów. Nie wszystko, co usłyszałaś, jest prawdą

Czy to prawda, że po wyrwaniu siwego włosa, pojawia się siedem nowych? Czy to prawda, że siwe włosy rosną szybciej i są silniejsze od włosów z pigmentem? Dlaczego niektórzy siwieją wcześniej niż inni? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy sobie w dalszej części artykułu obalając jednocześnie mity na temat siwych włosów.

Potwierdzamy fakty, obalamy mity na temat siwych włosów

#1 Po wyrwaniu siwego włosa pojawia się siedem (kilka) nowych siwych włosów – MIT

Brzmi absurdalnie i takie też jest. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że po wyrwaniu siwego włosa pojawia się kilka nowych siwych włosów. Nic nie więc stoi na przeszkodzie, żebyś wyrwała siwego włosa, który tak bardzo rzuca Ci się w oczy i nie pozwala spokojnie spać.

Mity i fakty dotyczące pojawiania się siwych włosów. Nie wszystko, co usłyszałaś, jest prawdą
Wikimedia Commons

#2 Włosy siwieją wraz z wiekiem – PRAWDA

Prawdą jest, że siwe włosy pojawiają się wraz z upływem lat. To efekt starzenia się skóry głowy i zanikania melatoniny we włosach, która odpowiada za ich barwę. Tempo przybywania siwych włosów jest dla każdego człowieka indywidualne. Możemy spotkać 20-latka, który ma na głowie pierwsze siwe włosy, a także 55-latka, który cieszy się naturalnym kolorem włosów.

#3 Stres przyspiesza pojawianie się siwych włosów – MIT

Choć ciężko jednoznacznie zaprzeczyć temu stwierdzeniu, ciężko określić, czy kilka stresowych sytuacji może doprowadzić do wcześniejszego siwienia włosów. Nie mniej jednak w niektórych rodzinach szybkie siwienie może być zapisane w genach, które są odpowiedzialne za takową zmianę.

Mity i fakty dotyczące pojawiania się siwych włosów. Nie wszystko, co usłyszałaś, jest prawdą
Pixabay

#4 Palenie papierosów przyspiesza proces siwienia włosów – PRAWDA

Palenie papierosów szkodzi nie tylko naszemu zdrowiu, ale również i urodzie czy kondycji włosów. Istnieją badania, które wykazały, że u osób palących częściej pojawiają się siwe włosy już w młodym wieku.

#5 Siwienie włosów jest odwracalne – MIT

Siwy włos pozostanie siwym – chyba, że go zafarbujesz. Będzie to jednak tylko efekt czasowy. Nie ma jednak żadnych badań, które potwierdzałyby samoistny powrót siwych włosów do ich pierwotnego koloru.

Mity i fakty dotyczące pojawiania się siwych włosów. Nie wszystko, co usłyszałaś, jest prawdą
Pxfuel

#6 Przebywanie na słońcu sprzyja pojawianiu się siwych włosów – MIT

Choć częste przebywanie na słońcu może delikatnie wpłynąć na barwę włosów (delikatnie je rozjaśnić), nie znaleziono żadnej zależności pomiędzy działaniem promieni słonecznych, a siwieniem włosów.

#7 Traumatyczne przeżycia powodują siwienie włosów – MIT

„Nie denerwuj się, bo osiwiejesz”. Bardzo możliwe, że słyszałaś takie stwierdzenie/założenie. Złożenie, które nie ma nic wspólnego z prawdą, a przynajmniej nikt nie udowodnił, żeby miało. Powiedzenie może to mieć sens więc tylko i wyłącznie wtedy, kiedy do siwienia ma się predyspozycje genetyczne, a siwe włosy zaczną pojawiać się na naszej głowie za sprawą upływu czasu, nie towarzyszących nam nerwów.

Źródła: krokdozdrowia.com
Fotografie: www.flickr.com