×

Jedna z najszybszych osób na świecie zdobyła olimpijskie złoto. Trenerem okazała się być babcia!

Południowoafrykański sprinter Wayde van Niekerk wprawił Stadion Olimpijski w osłupienie, po tym jak pobił rekord świata w biegu na 400 m. 24-letni zawodnik ukończył dystans z czasem 43.03 sekund bijąc rekord Michael Johnson’a (43,18 sekund z 1999 roku) – jedną z pierwszych osób składających gratulacje zwycięzcy.

„O mój Boże! Pobił rekord świata startując z ósmego toru! Nigdy nie widziałem czegoś takiego w biegu na dystansie 200-400 m.” – mówił Johnson.

„Van Niekerk jest bardzo młody. Czyżby było stać go na więcej? Uda mu się złamać granicę 43 sekund? To coś, czego nikt jeszcze nie dokonał! Usain Bolt odejdzie wkrótce na emeryturę. Bardzo prawdopodobne, że mamy już jego następcę.”

trenowany-przez-babcie-2

To jednak nie koniec niespodzianek! Otóż to wszystko byłoby niemożliwe gdyby nie jedna, wyjątkowa osoba. Ciężko w to uwierzyć, ale trenerem nowego Mistrza jest… 74-letnia babcia!

trenowany-przez-babcie-3

 

Podczas, gdy tłum skandował nazwisko zwycięzcy, to właśnie ona była jego największym fanem wśród publiczności.

Ans Botha, jest dokładnie pół wieku starsza od van Niekierk’a, jednak nie przeszkodziło to w doprowadzeniu 24-latka do olimpijskiej chwały!

trenowany-przez-babcie-1

„To niesamowita kobieta. Ona popchnęła mnie do granic moich możliwości. Pilnowała mnie, pozwalała mi się skupić na pracy i celu. Z nią wszystko jest możliwe!” – mówi Wayde.

trenowany-przez-babcie-4

„Oni są wyjątkowo blisko siebie, są bardzo przywiązani i darzą się ogromnym szacunkiem. Wayde doskonale wie z kim ma do czynienia, zawsze korzysta z jej ogromnego doświadczenia i wszelkiej mądrości jaką ma do zaoferowania.” – powiedział DB Prinsloo, który pracował u boku kobieta przez 25 lat.

Kobieta pochodzi z kraju Namibii. Coaching rozpoczęła już w 1960 roku. Zaczynała od własnych utalentowanych dzieci, które odnosiły liczne sukcesy, dzięki czemu zaczęła być dostrzegana przez inne, wschodzące gwiazdy sportu. Mimo swojego wieku nawet nie myśli o emeryturze!

„Bóg mnie błogosławi, bo nie mam żadnych problemów zdrowotnych, a to dlatego, że jestem zajęta pracą z młodymi ludźmi i czuję się tak jak oni. Moja pasja jest zbyt wielka, aby myśleć o emeryturze!” – powiedziała wdowa.

Jedna z zasad, którą kieruje się starsza trenerka jest słuchanie tego, co mówi ciało trenującego. Jeśli ciało mówi stop, wstrzymują się od przygotowań lub prowadzi lżejsze treningi.

Van Niekerk jest pierwszym zawodnikiem, który złamał granicę 10 s na 100 m, 200 m przebiegł poniżej 20 s, a 400 m w mniej niż 44 s. Brawo i czekamy na więcej!

trenowany-przez-babcie-6

Może Cię zainteresować