×

W prosty sposób rozpoznasz prawdziwy i sztuczny miód. Nie daj nabijać się w butelkę!

Obecnie kupujemy miód w mniejszych sklepach i supermarketach, ale czy wiesz, jak rozróżnić prawdziwy miód od fałszywego?

Dlaczego miód sztuczny jest niezdrowy?

Przez proces przetwórczy miód traci wszystkie przydatne składniki odżywcze oraz jego jakość. Przemysł spożywczy często stosuje ultrafiltrację miodu, aby poprawić jego konsystencję. Profesor Vaughn Bryant, ekspert w tej dziedzinie, twierdzi, że 75% miodu znalezionego na rynku nie zawiera przez to pyłków.

Na szczęście, kilka prostych sztuczek sprawi, że dowiesz się, jak rozpoznawać miód organiczny i fabryczny.

Co to „sztuczny miód”?

Sztucznym miodem miód naturalny zmieszany często z syropami cukrowymi, melasą, syropem kukurydzianym i innymi dodatkami. W efekcie, zamiast przyjmować do ust zdrowy naturalny produkt jemy sfałszowany substytut miodu, pozbawiony cennych wartości odżywczych.

Co to jest „prawdziwy miód”?

Organiczny miód nie pochodzi oczywiście z fabryki, tylko z pasieki. Jest zbierany przez pszczelarzy w okresie letnim z ramek zaklejonych kitem pszczelim i odwirowywany, aby wydostał się z otworów. Coraz trudniej jest znaleźć tego typu miód w sklepach. Najlepiej jest znaleźć własnego dostawcę miodu, który nie oszukuje w trakcie produkcji.

Sprawdzanie czystości miodu w domu:

Mówi się, że większość producentów prawie zawsze rozcieńcza melasą i syropem cukrowym swój miód w celu zwiększenia zysków. Oto jak sprawdzić czystość kupionego miodu:

Test kciuka

Umieść trochę miodu na kciuku, a następnie sprawdź, czy z niego nie ścieka. Prawdziwy miód powinien trzymać się kciuka, zamiast intensywnie rozlewać na boki.

Test wodny

Napełnij szklankę letnią wodą, a następnie dodaj łyżkę miodu do niej. Fałszywy miód rozpuści się szybko, a prawdziwy miód spadnie na dno szklanki.

Prawdziwy miód jest łatwopalny!

Zanurz suchą zapałkę w miodzie, a następnie spróbuj ją rozpalić. Jeśli miód jest prawdziwy, na zapałce pokaże się iskra, a nawet ogień. Jeśli miód jest fałszywy, zapałki nie zapalą się z powodu zanieczyszczeń i wilgoci, które zawiera.

Test z octem

Możesz również sprawdzić czystość miodu, jeśli dodasz do niego trochę wody i 2-3 krople octu. Jeśli roztwór staje się pienisty, miód jest fałszywy.

Jakie są różnice między prawdziwym a fałszywym miodem?

Badanie fizycznych cech produktu pokaże Ci różnicę między prawdziwym a fałszywym miodem:

Właściwości fałszywego miodu:

  • Pieni się
  • Jest bardzo płynny
  • Dzieli się na warstwy
  • Ma kwaśny zapach lub wcale nie pachnie

Właściwości prawdziwego miodu:

  • Nie pieni się
  • Jest lepki i nie spływa łatwo
  • Ma kremową konsystencję
  • Nie rozdziela się na warstwy
  • Ma silny zapach

Bez znajomości różnic, łatwo jest wpaść w pułapkę producentów.

Może Cię zainteresować