×

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie małpiej ospy. Znamy szczegóły

O małpie ospie w Europie jest coraz głośniej. Eksperci uważają, że to tylko kwestia czasu nim wirus pojawi się w Polsce. W związku z tym Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie o zakresie działań w przypadku wykrycia zakażenia w naszym kraju.

We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy już o tym, iż małpia ospa pojawiła się w Europie. Potwierdzono pierwsze przypadki u naszych sąsiadów, w Niemczech i Czechach. W związku z tym Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie dotyczące hospitalizacji w przypadku potencjalnych zakażeń wirusem. Zalecenia te opublikowane są na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

źródło: PAP

źródło: PAP

Dokładne przepisy dotyczące wykrycia zakażenia wirusem małpiej ospy

1. Małpia ospa zostaje zaklasyfikowana do wykazu chorób zakaźnych. „Ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

2. Obowiązek zgłaszania przez lekarzy lub felczerów podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej, jak również zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. „Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej”.

3. Rozporządzenie wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni – tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych – licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

Czy małpia ospa stanowi zagrożenie dla Polski?

Wojciech Andrusiewicz rzecznik resortu zdrowia, informuje, że Polacy nie powinni obawiać się małpiej ospy. Podejmowane działania mają charakter prewencyjny, a każdy przypadek kwalifikowany jest do grona chorób, wśród których jest małpia ospa.

„Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzających w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz dodał równie, że na rynku dostępne są już szczepionki przeciwko małpiej ospie, a Polska ma zamiar kupić część z nich. Zaszczepieni zostaną przedstawiciele ochrony zdrowia, którzy będą mieli kontakt z osobami chorymi.

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować