×

Zabójczy mikroplastik w jelitach Polaków. Winna m.in. woda butelkowana i ryby

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich jelitach. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie zaczyna to poważnie przerażać.

Drobinki mikroplastiku zostały znalezione w ludzkim stolcu i to u testowanych osób z różnych zakątków, w tym także z Polski

Mikroplastik to mikrocząstki tworzyw sztucznych o średnicy 5 mm lub mniejszej. Czasami są stosowane celowo, na przykład w pastach do zębów czy peelingach.

W badaniu wzięło udział 8 osób. Jak wszyscy wiemy, plastik jest wszechobecny w naszym życiu, dlatego takie wyniki nie dziwią.

Badane osoby przez tydzień prowadziły dziennik spożywanych produktów

Następnie ich stolec został poddany przebadaniu. W jadłospisie każdej osoby znajdowało się jedzenie żywność zapakowana w plastik oraz ryby lub owoce morza.

Uczestnicy badania pochodzili z Austrii, Finlandii, Holandii, Japonii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch

Grupa badanych osób jest mała, ale to dlatego, że temat plastiku w ludzkim organizmie jest jeszcze bardzo świeży. Naukowcy chcieli zbadać małą grupę, by teraz dokładniej skoncentrować się na szerszych i poważniejszych badaniach.

Czy jest to zagrożenie dla zdrowia?

Jak zapewne wiesz, prawie każde zwierze wchłania regularnie mikroplastik z pokarmem. Następnie taka ryba trafia na talerz człowieka, a to już prosta droga do tego, by w organizmie człowieka pojawił się mikroplastik.

Naukowcy są zgodni co do tego, że to może odbić się na ludzkim zdrowiu

„Szczególnie nas niepokoi możliwy wpływ mikroplastiku na pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego” – zauważył autor badania Philipp Schwabl.

To małe badania, ale skoro nawet w nich wyszło tyle ważnych rzeczy na jaw, to co będzie, kiedy naukowcy przeprowadzą badania na szerszą skalę?

Co o tym sądzisz? Czy minimalizujesz plastik w swoim otoczeniu? A może masz swoje sposoby, by kupować produkty, które mają mniejsze prawdopodobieństo skażenia?

Może Cię zainteresować