×

Lęgowiska kleszczy! W tych miejscach w lesie szansa ugryzienia jest o 60% większa

Grupa ekspertów postanowiła udać się do lasu i sprawdzić gdzie jest najwięcej legowisk kleszczy. Jak się okazało te małe pajęczaki zdecydowanie bardziej wolę towarzystwo dzikich zwierząt niż ludzi. Które miejsca lepiej omijać aby nie zarazić się boreliozą?

Te miejsca lepiej omijać

źródło: canva

źródło: canva

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen, szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali oraz Instytutu Biologii w Białowieży przebadali poszczególne części lasu w rejonie Veluwe w Holandii. Ich celem było sprawdzenie w jakich jego fragmentach znajduje się największa liczebność kleszczy. Badacze udali się na najpopularniejsze ścieżki chętnie uczęszczane przez turystów, jak również te mniej popularne, które zwykle wybierają leśnicy i dzikie zwierzęta.

Zauważono, że kleszcze zdecydowanie częściej pojawiają się z miejscach bytowania jeleni, danieli i innych dzikich zwierząt. Co ciekawe pajęczaki wolą unikać towarzystwa ludzi. Badacze pod uwagę wzięli więc odległość w jakich znajdują się odchody zwierząt od ścieżek uczęszczanych przez turystów. Eksperyment wykazał, że w promieniu 20 m od ścieżki może być o 31% mniej odchodów niż w promieniu 100 m. Podobną zależność zauważono w przypadku kleszczy.

źródło: canva

źródło: canva

W promieniu 20 m od najpopularniejszych tras było nawet o 62 proc. mniej kleszczy niż w promieniu 100 m od szlaków wybieranych zwykle przez turystów. Unikanie przechadzania się po rzadko uczęszczanych ścieżkach zdaniem naukowców może obniżać tym samym ryzyko zakażenia boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu lub inną chorobą przenoszoną przez kleszcze. – tłumaczy jeden z autorów badania

Morał z tego taki, że jeżeli chcesz uniknąć ukąszenia kleszcze, lepiej nie zbaczaj z wytyczonej ścieżki.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez polsko-słowacki zespół naukowców ustalił podobne wnioski. Jeżeli więc częściej wybieramy mało uczęszczane szlaki, wiodące przez gęste trawy i krzewy, jesteśmy bardziej narażeni na atak kleszczy. Mimo, że ukąszenie kleszcza nie jest jednoznaczne z chorobą, to jednak lepiej robić wszystko, żeby uniknąć kontaktu z tym stworzeniem.

Tam gdzie dzikie zwierzęta możemy spotkać więcej kleszczy

źródło: canva

źródło: canva

Aktywność człowieka w lesie znacznie wpływa na występowanie zwierzyny w okolicach najczęściej uczęszczanych szlaków. W miejscach gdzie można spotkać mniej jeleni zaobserwowano także spadek liczebności kleszczy nawet o 62%,. Zmniejsza to ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi tak mi jak borelioza.

To kluczowe odkrycie, ponieważ choroby przenoszone przez kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego — przekonuje Bjorn Mols z Uniwersytetu w Groningen.

Źródła: zdrowie.gazeta.pl

Może Cię zainteresować