Kategorie Zdrowie

Mięsożerna bakteria w Bałtyku! Noga 30-latka została „zjedzona”

Lekarze, którzy diagnozowali pacjenta byli w szoku. Nieoficjalnie mówi się, że 30-letni mężczyzna trafił do szpitala w połowie września. Wszystko przez bakterię, która zaatakowała go po kąpieli w Bałtyku!

flickr.com

Mięsożerna bakteria w Bałtyku!

Wielu Polaków spędziło te wakacje nad polskim morzem. Informacja o niebezpiecznej bakterii z pewnością jest wielkim zaskoczeniem. Mowa tu o Vibrio Vulnificus , która żyje w wodach morskich. Jej obecność w ludzkim organizmie może skutkować zapaleniem tkanek miękkich, posocznicą, a nawet śmiercią.

30-latek trafił do szpitala!

Mieszkaniec Międzyzdrojów trafił do szpitala przez ból nogi. Kończyna puchła w okolicach uda. Pogotowie zabrało go do szpitala w Świnoujściu. Gdy lekarze zobaczyli jego nogę byli w szoku!

W miejscu gdzie powinny być mięśnie udowe, był płyn. Bakteria dosłownie je „zjadła”. Pacjent został zabrany do Szczecina na OIOM, gdzie trwa walka o uratowanie jego nogi i życia.

Czy kąpanie się w Bałtyku jest niebezpieczne?

Bakteria Vibrio Vulnificus występuje wodach Ameryki Południowej i Północnej, Azji, Australii, zachodniej i południowej Europy.
Bałtyk z roku na rok staje się co raz cieplejszy. Spada również poziom zasolenia, co sprzyja rozwojowi bakterii takich jak Vibrio vulnificus.

Nie jest ona jednak niebezpieczna dla osób zdrowych. Istnieją jednak grupy ryzyka, które są narażone na zarażeniem przecinkowcem.
Czynniki, które zwiększają to ryzyko:
– osłabienie układu immunologicznego,
– podeszły wiek,
– wirus HIV oraz AIDS,
– nowotwory,
– choroby serca i układu krążenia,
– choroby wątroby,
– choroba alkoholowa,
– przewlekłe choroby płuc

Bakteria może przedostać się do ciała poprzez zjedzenie surowej lub niedogotowanej ryby. Wypicie skażonej wody morskiej lub kąpiel z otwartymi ranami. Poprzez zadrapania i rany bakterie mogą dostać się do krwiobiegu.