Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wygląda to w naszym kraju?

Dziś, 23 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Depresją, która przez wiele osób jest określana mianem choroby XXI wieku. I choć świadomość społeczeństwa na temat tej niebezpiecznej choroby jest dziś znacznie większa niż była jeszcze kilka lat temu, depresja niestety wciąż pozostaje tematem tabu – czy wiesz, że aż 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować?

Czym jest depresja? Jak pandemia wpłynęła na nasze zdrowie psychiczne? Z jak poważnym problemem mamy do czynienia? Jak to wygląda w Polsce? Czy z depresji można się wyleczyć?

Czym jest depresja?

Depresja to długotrwały zespół zaburzeń nastroju i aktywności, którego niezwykle obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu. Objawy to m.in. brak zadowolenia z obecnego życia, związanego z nim utratą zainteresowań, poczucie ciągłego zmęczenia, problemy ze snem i jedzeniem, a w najgorszym przypadku myśli samobójcze. Choroba może dotknąć każdego i to bez względu na wiek, płeć, zawód czy status. Oczywiście, każdemu może zdarzyć się gorszy dzień. Znakiem ostrzegawczym powinny być zmiany trwające dłużej niż dwa tygodnie.

Czas depresji jest złym czasem, od którego chciałoby się uciec, ale nie ma gdzie; chory jest w nim zamknięty, przegnieciony przeszłością, teraźniejszością i bez perspektyw przyszłości

Według Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi, co czyni ją jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 5 Minut dla Zdrowia (@5mindlazdrowia)

Depresja w pandemii jeszcze bardziej daje o sobie znać

Już przed pandemią depresja stanowiła bardzo poważny problem, z którym świadomie lub nie zmaga się ogromna część społeczeństwa zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szacuje się, że za sprawą pandemii COVID-19, która potrafi doszczętnie zniszczyć zdrowie psychiczne, podwoiła (niektóre źródła podają, że potroiła) się liczba dorosłych z objawami depresji.

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia

Wróćmy do naszego podwórka. Jak pokazuje raport opublikowany przez NFZ, recepty na leki przeciwdepresyjne realizuje w naszym kraju prawie 4 miliony osób, co świadczy o tym, z jak poważnym problemem mamy do czynienia.

Jak patrzymy na to, ile jest świadczonych usług w kodzie, który odpowiada depresji, to mamy jedną liczbę i to jest około miliona osób. Jeżeli patrzymy na to, ile osób przyjmuje leki przeciwdepresyjne, to tych osób jest już prawie cztery miliony. To są dane nie z ostatniego roku, to są dane z lat wcześniejszych, więc my mamy w ogóle duży problem z tym, czy my właściwie w ogóle rejestrujemy te usługi – zwraca uwagę pedagog i suicydolog Lucyna Kicińska

To jednak wciąż tylko część, żeby nie powiedzieć garstka wszystkich osób, które potrzebują pomocy. Z uwagi na niski poziom świadomości związany z zaburzeniami psychicznymi wiele osób nie sięga po profesjonalne wsparcie. Różne statystyki podają, że od 35 do 50% osób z poważnymi problemami psychicznymi w krajach wysokorozwiniętych nie otrzymuje żadnego leczenia.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wygląda to w naszym kraju?
Flickr

Depresja, czyli problem trudny do zidentyfikowania

Kiedy możemy mówić, że ktoś zmaga się z depresją? To problem trudny do zidentyfikowania, zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju. Obserwacja zarówno siebie, jaki swoich najbliższych, wydaje się być więc tutaj kluczowa. Jeśli zaobserwujemy pojawiający się coraz częściej brak entuzjazmu, utratę kreatywności czy poczucie beznadziei, w naszej głowie powinno zapalić się pomarańczowe światełko. Dziś, w czasach pandemii, powinniśmy być na takowe zmiany szczególnie wyczuleni. Nie traktujmy depresji pobłażliwie. W przeciwnym razie jej bardzo poważne skutki zauważymy za jakiś czas. Czy nie lepiej im zapobiegać?

Free photo: depression, loneliness, man, mood, people, sickness, silhouette  | Hippopx

Jak wyleczyć depresję?

Pierwszym etapem jest wczesne rozpoznanie objawów depresji. Po zauważeniu pierwszych oznak choroby, bardzo ważna jest szybka konsultacja z lekarzem. Im później zdecydujemy się na ten krok, tym istnieje większe prawdopodobieństwo późniejszych nawrotów choroby, czyli tzw. depresji chronicznej, w przypadku której szanse na całkowite wyleczenie są znacznie mniejsze.

Depresja musi być leczona farmakologicznie. Dopiero po 4 do 6 tygodniach kuracji lekami antydepresyjnymi można ocenić skuteczność leczenia. Leczenie należy kontynuować do całkowitego ustąpienia objawów. Całkowite wyleczenie schorzenia znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych stanów depresyjnych.

Źródła: portal.abczdrowie.pl, www.ofeminin.pl, tvn24.pl
Fotografie: pixnio.com