Pierwsze miesiące po porodzie nie należą do najłatwiejszych. Jak wykazały badania, potrafią odcisnąć również wyraźne piętno na zdrowiu świeżo upieczonych matek.
Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęcia statystyczna matka starzeje się o dodatkowe 3 do 7 lat w porównaniu do wieku wynikającego z metryki. Wszystko przez niedobór snu spowodowany ciągłym czuwaniem nad potomstwem – twierdzą naukowcy z Los Angeles

Nieprzespane noce mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu
Naukowcy z University of California – Los Angeles (UCLA) doszli do zaskakujących wniosków, które zostały opublikowane na łamach magazynu „Sleep Health”. Badacze po przebadaniu próbek DNA ustalili, że organizmy młodych matek, które w ostatnim czasie urodziły dziecko, starzeją się szybciej i to dosłownie. Wszystko przez brak wystarczającej ilości snu.
Okazuje się, że biologiczny wiek matek, które po szóstym miesiącu od porodu spały mniej niż 7 godzin na dobę, jest od 3 do 7 lat wyższy niż wskazuje ich metryka
Naukowcy pobrali próbki krwi od 33 kobiet w wieku od 23 do 45 lat. Stan zdrowia pań był monitorowały w trakcie trwania ciąży i przez pierwszy rok macierzyństwa. Po analizie DNA młodych matek zauważono, że telomery (końcowe odcinki DNA) uległy skróceniu u kobiet, które nie przesypiały 7 h/dobę, a nie oszukujmy się. Mało która świeżo upieczona matka w pierwszych miesiącach macierzyństwa może cieszyć się wystarczającą ilością snu. Tymczasem niedosypianie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet przedwczesnej śmierci.
Z wielu badań wiemy, że spanie mniej niż siedem godzin na dobę jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko chorób związanych z wiekiem – dodaje prof. George F. Solomon, współautor nowej publikacji

Na tym nie koniec wniosków. Naukowcy zauważyli, że każda dodatkowa godzina snu – także w postaci drzemki w ciągu dnia – sprawia, że wiek biologiczny matki przychyla się na jej korzyść. Odkrycie badaczy zwraca uwagę na to, jak istotna dla naszego zdrowia jak i prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednia ilość snu. Naukowcy zachęcają, aby młode matki częściej korzystały z pomocy innych osób, które mogą zająć się dzieckiem, a każdą wolną chwilę wykorzystywały na uzupełnienie niedoboru snu.
Badacze nie znają jeszcze odpowiedzi na pytanie, jak długotrwałe są zmiany, które zauważyli na podstawie analizy DNA. Odpowiedź na to pytanie, w jakim czasie kobieta jest w stanie przywrócić swój organizm do stanu sprzed porodu do wieku widniejącego w metryce, mają dać kolejne badania.