Kategorie Zdrowie

3 do 7 lat – tyle przybywa młodym matkom przez pół roku po porodzie. Wszystko przez niedobór snu

Pierwsze miesiące po porodzie nie należą do najłatwiejszych. Jak wykazały badania, potrafią odcisnąć również wyraźne piętno na zdrowiu świeżo upieczonych matek.

Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęcia statystyczna matka starzeje się o dodatkowe 3 do 7 lat w porównaniu do wieku wynikającego z metryki. Wszystko przez niedobór snu spowodowany ciągłym czuwaniem nad potomstwem – twierdzą naukowcy z Los Angeles

matki niedosypiające po urodzeniu
Pxfuel

Nieprzespane noce mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu

Naukowcy z University of California – Los Angeles (UCLA) doszli do zaskakujących wniosków, które zostały opublikowane na łamach magazynu Sleep Health”. Badacze po przebadaniu próbek DNA ustalili, że organizmy młodych matek, które w ostatnim czasie urodziły dziecko, starzeją się szybciej i to dosłownie. Wszystko przez brak wystarczającej ilości snu.

Okazuje się, że biologiczny wiek matek, które po szóstym miesiącu od porodu spały mniej niż 7 godzin na dobę, jest od 3 do 7 lat wyższy niż wskazuje ich metryka

Naukowcy pobrali próbki krwi od 33 kobiet w wieku od 23 do 45 lat. Stan zdrowia pań był monitorowały w trakcie trwania ciąży i przez pierwszy rok macierzyństwa. Po analizie DNA młodych matek zauważono, że telomery (końcowe odcinki DNA) uległy skróceniu u kobiet, które nie przesypiały 7 h/dobę, a nie oszukujmy się. Mało która świeżo upieczona matka w pierwszych miesiącach macierzyństwa może cieszyć się wystarczającą ilością snu. Tymczasem niedosypianie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet przedwczesnej śmierci.

Z wielu badań wiemy, że spanie mniej niż siedem godzin na dobę jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko chorób związanych z wiekiem – dodaje prof. George F. Solomon, współautor nowej publikacji

3 do 7 lat – tyle przybywa młodym matkom przez pół roku po porodzie. Wszystko przez niedobór snu
Pxfuel

Na tym nie koniec wniosków. Naukowcy zauważyli, że każda dodatkowa godzina snu – także w postaci drzemki w ciągu dnia – sprawia, że wiek biologiczny matki przychyla się na jej korzyść. Odkrycie badaczy zwraca uwagę na to, jak istotna dla naszego zdrowia jak i prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednia ilość snu. Naukowcy zachęcają, aby młode matki częściej korzystały z pomocy innych osób, które mogą zająć się dzieckiem, a każdą wolną chwilę wykorzystywały na uzupełnienie niedoboru snu.

Badacze nie znają jeszcze odpowiedzi na pytanie, jak długotrwałe są zmiany, które zauważyli na podstawie analizy DNA. Odpowiedź na to pytanie, w jakim czasie kobieta jest w stanie przywrócić swój organizm do stanu sprzed porodu do wieku widniejącego w metryce, mają dać kolejne badania.

Źródła: twitter.com, Sleep health /University of California – Los Angeles