Kategorie Psychologia

Bajka „Masza i Niedźwiedź” jest niebezpieczna. „Zakazałam córce oglądać tę bajkę”

Twórcy bajek mają ogromny wpływ na rozwój i psychikę naszych dzieci. Niestety większość rodziców ślepo ufa, że każda kreskówka i animcja jest pod tym kątem sprawdzona. Zwykle wiele rodziców jest w ciężkim szoku, gdy z uwagą zaczynają oglądać bajki wraz z dzieckiem.

Bajka „Masza i Niedźwiedź” ma zły wpływ na dzieci

Pani Natalia na swoim blogu chichotkitrzpiotki.pl opisała, dlaczego nie pozwala oglądać swojej córce „Maszę i Niedzwiedzia”.

Jak przyznaje w swoim wpisie wcześniej uważała, że bajka jest fantastyczna. Zabawna animacja, której oglądanie sprawia przyjemność również rodzicom. I tyle z zachwytów o bajce.

Bajka „Masza i Niedźwiedź” jest niebezpieczna. „Zakazałam córce oglądać tę bajkę”

Blogerka przyznała, że jej córka ma „bana” na oglądanie Maszy. Dlaczego?

Mała, niesforna Maszka tak zaimponowała mojemu urwisowi, że stała się jej idolką. No i nie byłoby w tym nic złego. Ale Masza, robi czasem tak dziwne rzeczy, których lepiej nie naśladować. Salta podczas skakania na łóżku, wdrapywanie się na najwyższe półki spiżarni Niedźwiedzia, zakładanie słoika na głowę i inne takie. Te wszystkie akrobacje, z uporem maniaka zaczęła powtarzać Blanka.

Nie tylko Pani Natalia zauważyła problem z bajką. W komentarzach pod filmami na YouTube możemy znaleźć komentarze zmartwionych rodziców:

Zakazałam córce oglądać tę bajkę. Zaczęła wspinać się po szafkach w kuchni. Całe szczęście nic się nie stało!

Dzieci nie są w stanie odróżnić fikcji od prawdy

Postacie z bajek często robią rzeczy bardzo niebezpieczne. Ich animowane ciała oczywiście wychodzą z całej „zabawy” cało. Niestety, dzieci naśladują to co ich otacza. Nic dziwnego, że będą chciały bawić się tak jak ich ulubiona postać z kreskówki.

Sięgając pamięcią sama w dzieciństwie byłam tak zaoferowana bajką „Zaczarowany ołówek”, że popisałam ściany pokoju. Oczywiście w nadziei, że rysunki wyskoczą z mojej ściany w postaci prawdziwych zabawek.

5 popularnych bajek, które lepiej nie pokazywać dzieciom:

Nie chodzi tu o totalne zakazywanie i skreślanie tych produkcji. Warto jednak oglądać te bajki wraz z dzieckiem, by móc wytłumaczyć mu, że niektóre zachowania są złe lub niebezpieczne.

#1 Świnka Peppa

Dwulatki szaleją na punkcie tej bajki. Jak się jednak okazuje, Świnka Peppa jest źródłem złych wzorców dla naszych dzieci
Dokładną analizę znajdziecie w naszym artykule: Świnka Peppa – okrutna prawda o popularnej bajce

#2 Teletubisie

Nie chodzi tu o „aferę” z czerwoną torebką. Bajce można zarzucić uwstecznianie dzieci. Bohaterowie nie mówią całymi zdaniami, tylko sylabami. Mogą mieć działanie uwsteczniające.

#3 Atomówki

To niesamowite, że produkcja, która ma w sobie tyle agresji nadal nazywana jest bajką. Akcja dzieje się szybko, przepełniona jest scenami walki i dialogami z mową nienawiści. Może wpływać na dziecko pobudzająco i wzbudzać w nim agresję.

#4 Wissper

Na pierwszy rzut oka to urocza bajka z dziewczynką, która kocha zwierzaki. Po obejrzeniu paru odcinków orientujemy się, że postać nie zna słów typu: „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”. Choć może się wydawać, że to szczegół, to może mieć on wpływ na zachowanie dzieci.

#5 Masza i Niedźwiedź

Pani Natalia to z pewnością nie jedyna matka, która przeżyła chwilę grozy, gdy jej dziecko postanowiło naśladować Maszę. Bajka jest ślicznie wykonana, jednak trzeba pamiętać, że jej główna postać ma wiele niebezpiecznych nawyków, które w prawdziwym życiu mogą być niebezpieczne.