Twórcy bajek mają ogromny wpływ na rozwój i psychikę naszych dzieci. Niestety większość rodziców ślepo ufa, że każda kreskówka i animcja jest pod tym kątem sprawdzona. Zwykle wiele rodziców jest w ciężkim szoku, gdy z uwagą zaczynają oglądać bajki wraz z dzieckiem.
Bajka „Masza i Niedźwiedź” ma zły wpływ na dzieci
Pani Natalia na swoim blogu chichotkitrzpiotki.pl opisała, dlaczego nie pozwala oglądać swojej córce „Maszę i Niedzwiedzia”.
Jak przyznaje w swoim wpisie wcześniej uważała, że bajka jest fantastyczna. Zabawna animacja, której oglądanie sprawia przyjemność również rodzicom. I tyle z zachwytów o bajce.

Blogerka przyznała, że jej córka ma „bana” na oglądanie Maszy. Dlaczego?
Mała, niesforna Maszka tak zaimponowała mojemu urwisowi, że stała się jej idolką. No i nie byłoby w tym nic złego. Ale Masza, robi czasem tak dziwne rzeczy, których lepiej nie naśladować. Salta podczas skakania na łóżku, wdrapywanie się na najwyższe półki spiżarni Niedźwiedzia, zakładanie słoika na głowę i inne takie. Te wszystkie akrobacje, z uporem maniaka zaczęła powtarzać Blanka.
Nie tylko Pani Natalia zauważyła problem z bajką. W komentarzach pod filmami na YouTube możemy znaleźć komentarze zmartwionych rodziców:
Zakazałam córce oglądać tę bajkę. Zaczęła wspinać się po szafkach w kuchni. Całe szczęście nic się nie stało!
Dzieci nie są w stanie odróżnić fikcji od prawdy
Postacie z bajek często robią rzeczy bardzo niebezpieczne. Ich animowane ciała oczywiście wychodzą z całej „zabawy” cało. Niestety, dzieci naśladują to co ich otacza. Nic dziwnego, że będą chciały bawić się tak jak ich ulubiona postać z kreskówki.
Sięgając pamięcią sama w dzieciństwie byłam tak zaoferowana bajką „Zaczarowany ołówek”, że popisałam ściany pokoju. Oczywiście w nadziei, że rysunki wyskoczą z mojej ściany w postaci prawdziwych zabawek.
5 popularnych bajek, które lepiej nie pokazywać dzieciom:
Nie chodzi tu o totalne zakazywanie i skreślanie tych produkcji. Warto jednak oglądać te bajki wraz z dzieckiem, by móc wytłumaczyć mu, że niektóre zachowania są złe lub niebezpieczne.
#1 Świnka Peppa
Dwulatki szaleją na punkcie tej bajki. Jak się jednak okazuje, Świnka Peppa jest źródłem złych wzorców dla naszych dzieci
Dokładną analizę znajdziecie w naszym artykule: Świnka Peppa – okrutna prawda o popularnej bajce
#2 Teletubisie
Nie chodzi tu o „aferę” z czerwoną torebką. Bajce można zarzucić uwstecznianie dzieci. Bohaterowie nie mówią całymi zdaniami, tylko sylabami. Mogą mieć działanie uwsteczniające.
#3 Atomówki
To niesamowite, że produkcja, która ma w sobie tyle agresji nadal nazywana jest bajką. Akcja dzieje się szybko, przepełniona jest scenami walki i dialogami z mową nienawiści. Może wpływać na dziecko pobudzająco i wzbudzać w nim agresję.
#4 Wissper
Na pierwszy rzut oka to urocza bajka z dziewczynką, która kocha zwierzaki. Po obejrzeniu paru odcinków orientujemy się, że postać nie zna słów typu: „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”. Choć może się wydawać, że to szczegół, to może mieć on wpływ na zachowanie dzieci.
#5 Masza i Niedźwiedź
Pani Natalia to z pewnością nie jedyna matka, która przeżyła chwilę grozy, gdy jej dziecko postanowiło naśladować Maszę. Bajka jest ślicznie wykonana, jednak trzeba pamiętać, że jej główna postać ma wiele niebezpiecznych nawyków, które w prawdziwym życiu mogą być niebezpieczne.