Kategorie TwarzUrodaZdrowie

Masz wgłębienie na płatku ucha? Dla własnego dobra lepiej idź do lekarza

Ucho to narząd słuchu odpowiadający za zmysł równowagi, a przede wszystkim odbieranie fal dźwiękowych. Na tym jednak nie koniec… Okazuje się, że może pojawić się na nim jeden charakterystyczny znak, który może sygnalizować bardzo poważne problemy ze zdrowiem.

Charakterystyczne, pionowe wgłębienie na uchu, a choroby serca i układu krążenia

Amerykański lekarz pulmonolog Sanders T. Frank w latach 70. ubiegłego stulecia zauważył na płatkach uszu niektórych pacjentów charakterystyczne, pionowe wgłębienie (tzw. znak Franka). Zmiana dała mu do myślenia do tego stopnia, że postanowił ją dogłębnie zbadać. Z czasem wyciągnął wnioski, które powinny budzić niepokój u osób mających owe wgłębienie. Lekarz stwierdził, że są one znacznie bardziej narażone na choroby serca i choroby układu krążenia niż osoby, które nie mają takich zmian.

Znak Franka
Wikimedia Commons

Zależność, którą potwierdzili inni naukowcy

Lata mijały, a stwierdzeniu Franka przyglądali się z bliska kolejni specjaliści. W końcu w 2015 roku opublikowano wyniki badań klinicznych. Badań, które zostały przeprowadzone na grupie 1000 osób przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego La Paz w Madrycie. Ich dogłębna analiza potwierdziła zależność, którą lata temu zauważył Frank. Rok później do takich samów wniosków doszli chińscy naukowcy. Na podstawie własnych obserwacji dodali, że wgłębienie na uchu pojawia się zwykle u starszych mężczyzn i u osób z blokadami serca. Odnieśli się również do sytuacji, w której znak Franka występował na obu płatkach ucha. Ich zdaniem zwiększało to ryzyko zablokowania tętnic serca nawet do 700 procent i to bez względu na płeć.

Znak Franka
Youtube

Masz pionowe wgłębienie na płatku ucha?

Choć zauważono zależność pomiędzy znakiem Franka, a zachorowalnością na choroby serca i choroby układu krążenia, jeśli masz pionowe wgłębienie na płatku ucha wcale nie musi to oznaczać, że jesteś chory. Nie mniej jednak warto w takim przypadku potraktować to jako pewnego rodzaju ostrzeżenie i skontrolować stan swojego zdrowia.

Źródła: zdrowe-pasje.blogspot.com
Fotografie: en.wikipedia.org