×

Masz suche dłonie i nie wiesz, jak im pomóc? Mamy dla Ciebie kilka porad

Myjemy ręce kilka razy dziennie, nakładamy żel antybakteryjny, zakładamy rękawiczki. Wszystkie te czynności nie mogą nie odbić się na kondycji naszych dłoni. Swędzenie, suchość czy podrażnienia skóry są częstymi objawami, które mogą się nasilać. Na szczęście możemy z nimi walczyć i to bez wychodzenia z domu.

Jak dbać o swoje dłonie w dobie koronawirusa? Jak sprawić, aby były miękkie, piękne i zadbane bez względu na to, jak często je myjesz, dezynfekujesz i jak często zakładasz rękawiczki?

#1 Stosuj krem za każdym razem, gdy umyjesz ręce

Skóra traci wilgotność w ciągu 60 sekund od umycia rąk, dlatego tak ważne jest ich nawilżeniu zaraz po. Lekko mokra skóra będzie idealna dla kremu. Wybieraj gęste kremy do rąk bogate w składniki odżywcze. Sprawdzi się tutaj chociażby wazelina, która stworzy na skórze barierę ochronną, podczas gdy kwas hialuronowy i gliceryna odpowiednio ją nawilżą.

Po umyciu rąk nałóż balsam do rąk lub krem do rąk na lekko wilgotne dłonie. Staraj się niczego nie dotykać, dopóki dłonie całkowicie nie wyschną, aby krem mógł się wchłonąć przez skórę. Pamiętaj również, że mokre dłonie mogą łatwiej przenosić zarazki.

#2 Dbaj o dłonie w ciągu nocy

Noc jest idealnym czasem na zadbanie o suchą skórę dłoni – możesz pozwolić produktom na dłuższy kontakt ze skórą.

Wybierz odżywczy lub nawilżający krem lub balsam do rąk i starannie nałóż go na skórę. Możesz zastąpić krem do rąk naturalnymi kremami nawilżającymi, takimi jak olej kokosowy, olej jojoba lub żel z aloesu. Następnie załóż bawełniane rękawiczki. Teraz możesz już spokojnie położyć się do łóżka wiedząc, że Twoje dłonie są pod opieką.

#3 Nie zapominaj o złuszczaniu naskórka

Złuszczanie naskórka pozwala pozbyć się martwych komórek skóry, wspomaga odnowę skóry i sprawia, że kremy lepiej wchłaniają się przez skórę, co sprawia, że stają się skuteczniejsze. W większości przypadków wystarczy, że będziemy złuszczać naskórek 1-2 razy w tygodniu.

Możesz zrobić peeling w domowych warunkach. Weź 2 łyżeczki oleju kokosowego i wymieszaj go z 2 łyżeczkami cukru. Nałóż mieszaninę na skórę, wmasowuj ją przez minutę, a na końcu spłucz wodą. Równie dobrze możesz wymieszać cukier z dowolnym wybranym olejkiem nawilżającym.

#4 Zwracaj uwagę na sposób mycia rąk

Zbyt częste mycie rąk może zniszczyć barierę ochronną skóry, powodując jej wysuszenie i podrażnienie. Dodatkowo produkty o niewłaściwym poziomie pH i niewłaściwa technika mycia mogą przyczynić się do uszkodzenia skóry, co może powodować, że skóra zacznie się łuszczyć.

Unikaj mycia rąk gorącą wodą, która wysusza skórę. Co więcej, gorąca woda wcale nie jest bardziej skuteczna przeciwko drobnoustrojom niż letnia lub zimna woda. Wybieraj nawilżające mydło w płynie i staraj się unikać mydeł w kostkach, ponieważ ich wysoki poziom pH może powodować podrażnienia skóry.

A Ty jak dbasz o swoje dłonie w tym wyjątkowym czasie? Masz jakieś propozycje?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować