×

Masz suchą i wrażliwą skórę? Oto sposób na prawidłową pielęgnacje

Podstawą prawidłowej pielęgnacji jest określenie rodzaju skóry i dobranie odpowiednich produktów. W trosce o cerę należy wykazać się dużą starannością. Niewłaściwe zabiegi mogą podrażnić naskórek i doprowadzić do problemów skórnych. Jeżeli masz suchą i wrażliwą skórę skorzystaj z naszych rad i ciesz się promienną cerą przez cały rok.

źródło: canva

źródło: canva

Oznaki suchej i wrażliwej skóry

Jeżeli chcesz się przekonać czy masz suchą i wrażliwą skórę odpowiedz na kilka podstawowych pytań. Czy Twoja skóra jest:

– napięta,
– szorstka
– matowa,
– łuszcząca,
– swędząca,
– zaczerwieniona
– podrażniona.

Ponadto jeżeli często miewasz alergię, wysypki i popękane naczynka to duża szansa, że masz cerę suchą i wrażliwą. Dla jasności to nic złego. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiednia pielęgnacja, która dostosuje się do wymagań oraz zapewni odpowiednią ochronę i nawilżenie.

Stosuj sprawdzone i przebadane kosmetyki

źródło: canva

źródło: canva

Do skóry wrażliwej świetnie spełnią się kosmetyki hipoalergiczne. Zawierają bezpieczne składniki o przebadanym działaniu, które w większości przypadków nie powodują podrażnienia skóry. Są delikatne i mogą stosować je nawet dzieci. To idealne rozwiązanie dla wrażliwej cery. Mimo wszystko warto obserwować reakcję skóry ,ponieważ nie każdy produkt hipoalergiczny oznacza 100% bezpieczeństwo.

Zwracaj szczególną uwagę na skład

źródło: slowemprzezswiat

źródło: slowemprzezswiat

Więcej nie zawsze oznacza lepiej. Dobrym tego przykładem są właśnie kosmetyki do twarzy. Dla skóry suchej i wrażliwej lepiej będzie jeżeli skład będzie prosty i krótki. Składniki muszą mieć delikatne działanie by nie podrażniać cery. Szczególnie należy unikać kwasów czy alkoholi, które wysuszają skórę. Ponadto kosmetyki, które zawierają silne wyciągi ziołowe również mogą nie sprawdzić się przy skórze wrażliwej. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty na bazie wody z dodatkiem ekstraktów bądź olejków.

Testuj kosmetyki przed użyciem

Może się to wydawać mozolnym procesem, ale uwierz to konieczność. Wiele osób zgłasza się do dermatologów z powodu reakcji alergicznej na produkt. Najczęstszą przyczyna jest uczulenie na któryś składnik z drogeryjnych kosmetyków. Dlatego przed pierwszym użyciem, umieść krople produktu na skórze i odczekaj chwilę. W ten sposób sprawdzisz czy produkt nie będzie powodował u Ciebie reakcji alergicznej. Możesz w ten sposób uchronić się przed wysypką i leczeniem.

źródło: canva

źródło: canva

Ogranicz liczbę produktów do minimum

Tak jak w przypadku składników im mniej tym lepiej. Zazwyczaj wystarczy płyn do mycia, tonik i krem. Jest wiele szkół co do tego jak powinna wyglądać codzienna rutyna pielęgnacyjna. Warto więc sprawdzić i wybrać taka, która najbardziej będzie ci odpowiadać.

Zamień peeling mechaniczny na enzymatyczny

Peeling należy stosować kilka razy w tygodniu, aby dokładnie oczyścić skórę poprzez złuszczenie martwego naskórka. Przy skórze suchej i wrażliwej nie powinno stosować się peelingów mechanicznych, szczególnie tych gruboziarnistych gdyż są one bardzo agresywne dl cery. Lepiej wybrać peeling enzymatyczny, który do złuszczania naskórka wykorzystuje łagodne kwasy. Nie powinno to wysuszać i podrażniać skóry.

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować