Kategorie Zdrowie

CDC: W szkołach, gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, jest dwa razy więcej przypadków COVID-19

Pierwsze tygodnie szkoły i wreszcie nauki stacjonarnej już za nami – właściwie to za uczniami :). To najlepszy okres, aby wyciągnąć pierwsze wnioski na temat rozprzestrzeniania się COVID-19 wśród uczniów. Jak powrót to tradycyjnej formy nauki wpłynął na statystyki zakażeń COVID-19? Najnowsze informacje w tym temacie podało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Eksperci zwracają uwagę, że zapewnienie uczniom bezpieczeństwa powinno być dla nas wszystkich priorytetem.

Choć badania nie zostały przeprowadzone w Polsce, warto odnieść je do naszej rzeczywistości. Badania wykazały bowiem, że w szkołach, gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, jest dwa razy więcej przypadków COVID-19.

maseczki w szkołach
Wikimedia Commons

Badania wykazały, że noszenie maseczek w szkołach chroni przed ogniskami epidemii COVID-19

Statystyki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie do tradycyjnego, stacjonarnego systemu nauczania wrócono blisko miesiąc wcześniej, niż miało to miejsce w Polsce, pokazują, że w szkołach, gdzie uczniowie noszą maseczki, liczba zakażeń SARS-CoV-2 jest średnio ponad dwukrotnie niższa.

Jak informuje amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w „Morbidity and Mortality Weekly Report(MMWR)”, w szkołach, gdzie nie są stosowane maseczki ochronne, ryzyko powstania ogniska epidemii jest wyraźnie wyższe

maseczki w szkołach
Pixabay

Powyższą tezę potwierdzają trzy różne badania:

  • pierwsze z badań zostało przeprowadzone w stanie Arizona. Naukowcy zauważyli, że w najbardziej zaludnionych hrabstwach w szkołach, gdzie na początku roku nie wymagano noszenia maseczek, 3,5 razy częściej dochodziło do powstawania ognisk epidemii,
  • drugie z badań donosi, że w czasie dwóch tygodni od rozpoczęcia roku szkolnego średnia liczba przypadków zakażenia COVID-19 u dzieci była ponad dwa razy niższa niższa w hrabstwach, gdzie był obowiązek noszenia maseczek. Stosunek ten wynosił 16,32 przypadków na 100 tys. do 34,85 przypadków na 100 tys..
  • trzecie badanie wykazało, że pomimo ponad 1800 zamknięć szkół, 96% publicznych placówek działało i umożliwiało tradycyjną naukę

Maseczki w polskich szkołach

Czy w polskich szkołach trzeba nosić maseczki? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w roku szkolnym 2021/2022 wszelkie decyzje dotyczące bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkół są podejmowane indywidualnie przez dyrektorów placówek edukacyjnych. Zaleca się jednak stosować maseczki w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Źródła: www.cdc.gov
Fotografie: www.flickr.com