Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Badanie potwierdza blisko 100-procentową skuteczność maseczek FFP2 ochrony przed COVID-19

Maseczki praktycznie od samego początku pandemii COVID-19 są uważane za jeden z najskuteczniejszych środków ochrony przed wirusem. Jeden rodzaj maseczek zasługuje na szczególna uwagę, bowiem charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, co potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone przez niemiecki Instytut Maxa Plancka. Badania zostały opisane w „Deutche Welle”.

Maseczki vs. COVID-19: bardzo wysoka skuteczność maseczek FFP2

Badacze z Instytutu Maxa Plancka wyliczyli ryzyko zakażenia COVID-19 w przypadku osób noszących maseczki spełniające co najmniej standard FFP2 lub KN95.

Jeśli dwie osoby, z czego jedna jest zakażona, jedna zdrowa i obydwie mają prawidłowo założone maseczki o standardzie FFP2, spotkają się w zamkniętym pomieszczeniu i będą w bliskim kontakcie, ryzyko zakażenia wynosi zaledwie 0,1 procent. W przypadku ,gdy zdrowa osoba jest zaszczepiona, ryzyko jest praktycznie zerowe. Dodajmy również, że w przypadku źle dopasowanej maseczki ryzyko w takich samych okolicznościach (bez szczepionki, ale z maseczką) ryzyko zakażenia wzrasta do około 4 procent – podaje „Proceedings of the US National Academy of Sciences”.

maseczki vs covid-19
Pixabay

Grunt to prawidłowo nosić maseczkę. Kiedy mówimy o prawidłowo założonej maseczce? Wtedy, kiedy część nosowa dociska boki nosa

To nie koniec wniosków. Badanie pokazało, że dobrze dopasowane maseczki FFP2 zapewniają 75-krotnie lepszą ochronę niż dobrze dopasowane maseczki chirurgiczne, które przy odpowiednim dopasowanie zmniejszają ryzyko infekcji do maks. 10%. Problem w tym, że wielu ludzi nie „dociska” maseczki do nosa lub, co gorsza, nosi ją pod nosem, co zupełnie mija się z celem.

Badanie potwierdza blisko 100-procentową skuteczność maseczek FFP2 ochrony przed COVID-19
Pixabay

Co dzieje się w przypadku spotkania dwóch osób, które nie noszą masek?

Oczywistym jest, że w takich okolicznościach ryzyko zakażenia będzie większe. Naukowcy szacują, że jeśli zdrowa osoba, która znajduje się w odległości 3 metrów od osoby zakażonej, oddycha tym samym powietrzem, istnieje 90% prawdopodobieństwa, że zostanie zakażona. Wcześniej nie sądzono, że dawka zakaźna z powietrza wydychanego przez oddaloną o kilka metrów osobę może być tak szybko absorbowana.

________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: DW.com
Fotografie: pixabay.com