×

Ta roślina może pomóc chorym ludziom. Nic dziwnego, że przemysł farmaceutyczny nie chce na to pozwolić

Niedawno amerykańska Administracja Legalnego Obrotu Lekarstw odmówiła wpisania medycznej marihuany do drugiego rejestru substancji psychoaktywnych w celach medycznych, ponieważ ich zdaniem nie ma wykrywalnych właściwości, które pomagają w jakikolwiek sposób chorym.

O co chodzi z rejestrami?

Obecnie medyczna marihuana widnieje w pierwszym Rejestrze Substancji o Ograniczonym Obrocie, co uniemożliwia jakiekolwiek jej zastosowanie, nawet w medycynie. Widnieją tam same groźne i uzależniające substancje.

Z kolei drugi Rejestr to grupa o podobnych niepożądanych działaniach, ale z udokumentowanym medycznym użyciem dla poprawy stanu zdrowia.

Small Stash

Absurdalnym jest, że od 1999 roku Departament Zdrowia zgłosił patent, według którego medyczna marihuana ma udowodnione działanie antyoksydacyjne, co w logiczny sposób powinno skutkować tym, że Administracja Legalnego Obrotu Lekarstw wprowadzi ją do drugiego Rejestru. Niestety tak się nie stało.

Działacze, którzy walczą o szersze stosowanie marihuany leczniczej, są oburzeni, że nie została przepisana na drugi rejestr. Zaczęli protestować przeciw temu, publikując zdjęcia marihuany z numerem patentowym z 1999 roku (nr 6.630.507). Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem i zasygnalizować, że w przeszłości medyczna marihuana miała udowodnione lecznicze działanie. Pod hasztagiem #TalkToThe6630507Hand pojawiają się zdjęcia z całego świata.

Medyczna marihuana może zwalczać choroby niedokrwienne, immunologiczne, zapalne i związane ze starzeniem się. Może mieć także działanie neuroprotekcyjne, które mogłoby ograniczyć uszkodzenie struktur nerwowych w takich stanach jak wylew lub zmiany niedokrwienne w obrębie układu ośrodkowego. Może zmniejszyć dolegliwości w chorobach takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Zwolennicy zarzucają chciwość przemysłowi farmaceutycznemu, sugerując, że marihuana zastąpiłaby wiele dostępnych leków, przez co znacznie zmniejszyłyby się obroty największych koncernów.

Dodatkowo bulwersuje fakt, że coraz to nowsze badania zawierają medyczne zastosowanie marihuany, włącznie z tym, że w 2014 roku Leaf Science opublikował informacje o tym, że konopie indyjskie wspomagają leczenie epilepsji i jaskry.

Może Cię zainteresować