×

Marihuana mniej szkodliwa niż alkohol, papierosy czy cukier? Doktor wyciągnął ciekawe wnioski

Marihuana w Polsce wciąż bardzo kontrowersyjny temat, który dzieli Polaków. Jedni uważają, że powinna być legalna, inni są zdania, że jej posiadanie powinno być surowo karane, a jeszcze inni nie mają w tym temacie zdania. Tymczasem niektórzy uważają, że marihuana jest bardziej niebezpieczna niż papierosy, alkohol czy nawet cukier. Skąd takie założenia?

Alkohol, papierosy, marihuana

Dr Aaron Carroll, profesor pediatrii na Indiana University School of Medicine, w wywiadzie dla CBS News zabrał głos w sprawie porównania wpływu alkoholu, papierosów, a także marihuany i ryzyka, jakie niesie za sobą każdy z tych „produktów”. Już na samym początku zaznaczył, że „żaden z tych wyborów nie jest bezpieczny”, po czym przeszedł do szczegółów. Jak się okazało doktor szczerze wierzy, że alkohol jest znacznie gorszy niż marihuana.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych i patrząc na to co jest bardziej niebezpieczne marihuana czy alkohol, wygląda na to, że wybrałbyś alkohol – powiedział doktor>

Zdaniem doktora większość przestępstw mających styczność z marihuaną opiera się o nielegalną dystrybucję. Nie ma jednak wiele brutalnych zbrodni i przestępstw popełnianych przez palaczy marihuany, w przeciwieństwie do tych popełnianych pod wpływem alkoholu. Alkoholu, który wielokrotnie przyczynił się już do gwałtownych ataków, a niekiedy straszliwych tragedii. Na tym jednak nie koniec…

Wiele wskazuje na to, że palenie marihuany jest mniej uzależniające niż papierosy, alkohol czy nawet cukier, którego nadmiar prowadzi do bardzo poważnych chorób. Według badań, zaledwie 9% ludzi uzależnia się lub staje się zależna od popularnej „trawki”. To niewiele zważywszy na fakt, że ponad 20% ludzi eksperymentujących z alkoholem finalnie go nadużywa lub staje się od niego zależna, co może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

Skoro alkohol i papierosy zdaniem wielu są finalnie bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia niż marihuana, to jak to możliwe, że każdy z tych produktów jest ogólnodostępny?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Są to produkty, które były i są częścią kultury już od dłuższego czasu, dlatego są bardziej „zaakceptowane” przez społeczeństwo. Przypomnijmy, że istniało coś takiego jak zakaz dla alkoholu. Zniesiono go dopiero w 1993 roku. Czy na marihuanę również przyjdzie czas?

Marihuana w Polsce

Oczywiście, założenie, że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol, papierosy czy cukier nie upoważnia nas do tego, że możemy sobie na nią pozwalać, przynajmniej jeszcze nie teraz. W przypomnijmy, że w przeciwieństwie do naszych południowych sąsiadów, Czechów, gdzie uprawa u siebie w domu 5 roślin, posiadanie do 15 gramów marihuany, a także do 5 gramów haszyszu nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Co więcej za chwilę może nie być za to żadnej kary, bowiem pracuje już nad tym czeski parlament. Tymczasem w Polsce posiadanie marihuany wciąż jest to traktowane jako przestępstwo. Czy to się kiedyś zmieni?

Nastawienie Polaków do marihuany

Badanie na temat nastawienia Polaków do marihuany w dniach 3-8 lipca 2020 roku przeprowadził Kantar. O zdanie na temat zapytano 1011 mieszkańców Polski w wieku 18+. Okazało się, że 55% badanych jest przeciwna temu, by posiadanie niewielkiej ilości marihuany w naszym kraju groziło więzieniem, 27% ankietowanych była „zupełnie przeciwna”, 28% „raczej przeciwna”, a 15% wstrzymało się od zabrania głosu. Za karą wiezienia za posiadanie nawet niewielkiej ilości marihuany opowiedziało się 30% ankietowanych, 11% było zdecydowanie za, a 19% „raczej poparło” karę więzienia. Podczas badania dało się także zauważyć, że to kobiety częściej chcą karać za jointa więzieniem niż mężczyźni.

A jakie jest Twoje zdanie na temat marihuany? Powinna być w Polsce legalna?

Źródła: spidersweb.pl
Fotografie: www.hippopx.com

Może Cię zainteresować