Kategorie Medycyna naturalnaMedyczna marihuana i CBDNaturalne lekarstwaZdrowie

Marihuana medyczna nie zyska w Polsce na popularności. Czy jest szansa, że to się zmieni?

Formalnie legalna, w praktyce uznawana przez wielu za nielegalną. Przez niektórych uważana za niebezpieczny narkotyk, przez innych  za zbawienne lekarstwo. Zdania na temat marihuany wciąż są bardzo podzielone.. Czy to się kiedyś zmieni? Na konferencji „Central European Cannabis Forum: Konopie Medyczne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” poruszony m.in. temat przyszłości marihuany medycznej w Polsce. Wnioski są zaskakujące.

Właściwości marihuany medycznej

Właściwości marihuany medycznej potwierdza szereg badań. Potwierdzono działania marihuany m.in. w przypadku łagodzenia objawów jaskry, bólów związanych ze stwardnieniem rozsianym, leczenia nowotworów czy pobudzania apetytu u chorych na AIDS.

marihuana medyczna w Polsce
Pixabay

Marihuana medyczna w Polsce

Rok 2017, a dokładniej końcówka lipca roku 2017, był przełomowy dla Polski pod kątem marihuany medycznej. To wtedy weszła w życie nowelizacja przepisów, która zezwala na przygotowywanie. Niekoniecznie wpłynęło to jednak na nasze podejście do tego typu produktów. Żeby to nieco bardziej zobrazować, przyjrzyjmy się statystykom. W 2019 roku sprzedało się zaledwie 70-80 kg marihuany medycznej w skali całego kraju.

marihuana medyczna w Polsce
Pexels

Dlaczego marihuana medyczna jest tak rzadko przypisywana przez lekarzy?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Medyczna marihuana jest bardzo rzadko przepisywana przez lekarzy ze względów ekonomicznych. Pacjenci są po prostu biedni i nie stać ich na tak drogie zakupy. Chemiczne lekarstwo to często wydatek kilku złotych, a jeden gram medycznej marihuany to kilkadziesiąt złotych

Zdaniem posła najlepsza w tej sytuacji byłaby refundacja marihuany medycznej. To dlatego od kilku miesięcy pracuje nad projektem ustawy regulującej m.in. limit THC w krwi kierowców.

Głos na temat medycznej marihuany zabrał ostatnio także Piotr Liroy-Marzec, współautor przepisów o medycznej marihuanie w Polsce.

U nas nie powinniśmy być w ogóle karani za poziom do 6 proc. THC. Powinien pójść głośny i właściwy sygnał do wszystkich ze strony Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem w Polsce, jak się okaże, że plantacja rolnika ma dajmy na to stężenie na poziomie 0,23 proc. to wszystko trzeba zniszczyć

Marihuana medyczna nie zyska w Polsce na popularności. Czy jest szansa, że to się zmieni?
Pixabay

Czy jest szansa na odczarowanie medycznej marihuany?

Medyczna marihuana nigdy nie będzie popularna, o ile za zapalenie jointa trafiać się będzie do więzienia – uważa Beata Maciejewska, przewodnicząca parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Maciejewska dodaje także, że jeśli chcemy, aby medyczna marihuana faktycznie była ogólnodostępnym lekarstwem w naszym kraju, dalsza zmiana prawa jest warunkiem koniecznym. Tymczasem kiedy słyszymy słowo marihuana, większości z nas w pierwszej kolejności kojarzy się to z przestępczością. Czyż nie?

Marihuana medyczna nie zyska w Polsce na popularności. Czy jest szansa, że to się zmieni?
Pixabay

Marihuana lekarstwem na zmiany klimatu

Do tematu medycznej marihuany odniosła się również Urszula Sara Zielińska z Partii Zielonych, która zwróciła uwagę na wpływ hodowli uwagi na zmieniający się klimat.

Jeden hektar zasiany marihuaną pochłonie więcej dwutlenku węgla niż hektar lasu tropikalnego

Badanie wykazało, że hektar konopii siewnych jest w stanie pochłonąć 22 tony CO2! Taka informacja może mieć ogromne znaczenie dla gospodarki obiegu zamkniętego.

Jakie jest Twoje podejście do marihuany i pierwsze skojarzenie? Bardziej kojarzy Ci się z „niebezpiecznym narkotykiem” czy środkiem leczniczym?

Źródła: spidersweb.pl, www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com