Kategorie KleszczeZdrowie

W jakich rejonach Polski jesteśmy najbardziej narażeni na kleszcze? Dokładna mapa

O tym jak niebezpieczne jest ukąszenie kleszcza wspominaliśmy już wielokrotnie. W sezonie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na ich ataki. W związku z tym powstała specjalna mapa dzięki, której możemy zobaczyć w jakich rejonach Polski tych pajęczaków jest najwięcej.

kleszcz
źródło: canva

Kleszczowa mapa Polski

Kleszcze zamieszkują szczególnie lasy, łąki i miejskie parki. Jednak ukrywać się mogą również w przydomowy ogrodzie. Nie ma miejsc na łonie natury gdzie w pełni bylibyśmy chronieni przed ich atakami. Z tego powodu administratorzy strony „Ciemna Strona Wiosny” stworzyli mapę Polski, gdzie przedstawiona jest częstotliwość występowania kleszczy. Ponadto mapa jest regularnie aktualizowana przez użytkowników strony, którzy na bieżąco dodają informacje o zauważonym w danym regionie pajęczaku.

Gdzie w Polsce kleszczy jest najwięcej?

źródło: ciemnastronawiosny

Po spojrzeniu na mapę widać, że obszarami najbardziej najczęstszego występowania kleszczy jest Polska centralna, zachodnia i południowa. Na grafice wyszczególnione są niebezpieczne miejsca oraz dokładnie podane liczby zauważonych kleszczy. Najmniej oznaczonych pajęczaków jest w rejonach nadmorskich oraz południowo-wschodniej Polsce. Może być to jednak spowodowane mniejszą ilością zaludnienia w tych rejonach, dlatego mimo wszystko należy mieć się na baczności.

W jakiej roślinności znajduje się najwięcej kleszczy?

Kleszcze najbardziej upodobały sobie lasy liściaste, szczególnie te o bogatej podściółce. Lubią wilgotne obszary przez którymi przemieszczają się ich żywicieli. Jeśli chodzi o domowe ogrody najwięcej kleszczy może znajdować się w ozdobnych tujach. Są to miejsca gdzie kleszcze mogą schronić się przed promieniami słońca i w spokoju czekać na swoją ofiarę. Jeżeli chcemy czuć się bezpieczniej możemy zasadzić rośliny, które odstraszą pajęczaki raz na zawsze.

Thuja
źródło: canva

Kleszczowe zapalenie mózgu

W porównaniu do mapy zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu ma się trochę inaczej. Tę chorobę najczęściej diagnozuj się w województwie podlaskim (45%) oraz warmińsko-mazurskim (25%). Są to rejony obfitujące w lasy i tereny zielone, gdzie kleszcze najcześciej żerują. Kleszczowe zapalenie mózgu w początkowej fazie przypomina przeziębienie lub grypę. Najczęstszymi objawami jest gorączka, bóle mięśni i stawów, nudności czy biegunka. Po czasie dolegliwości ustępują i pojawiają się ponownie po kilku dniach.

Źródła: kobieta.interia.pl