Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Koronawirus: „Podejrzewam, że mam COVID-19. Co robić w takiej sytuacji?”

„Mam kaszel, gorączkę, czuję się źle, bolą mnie mięśnie…”. Może być to zwykłe przeziębienie, a równie dobrze COVID-19, na co mogłyby wskazywać typowe dla zakażenia wirusem objawy. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie się zgłosić i jak ustrzec innych przed potencjalnym zagrożeniem?

COVID-19 a sezonowa infekcji

Jesień to czas, kiedy nasza odporność zostaje wystawiona na próbę. To czas, kiedy nietrudno o sezonową infekcję w postaci przeziębienia czy grypy. W tym roku musimy mierzyć się jednak z jeszcze jednym, znacznie bardziej niebezpiecznym wrogiem (jednoznacznie wskazują na to wszelkie dotychczasowe dane), jakim jest koronawirus SARS-CoV-2.

Pxhere

Do podstawowych objawów zakażenia koronawirusem zaliczamy gorączkę, suchy kaszel i zmęczenie. Problem polega na tym, że wszystkie te objawy mogą wpisywać się również w ramy przeziębienia czy grypy. Nie mniej jednak zakażenie COVID-19 można podejrzewać zwłaszcza w sytuacji, gdy wspomnianym objawom będzie towarzyszyła utrata węchu lub smaku, choć oczywiście nie jest to regułą – szacuje się, że 60 proc. osób z koronawirusem tracu zmysł węchu lub smaku.

Nie zmienia to faktu, że aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem trzeba wykonać test na koronawirusa.

Pixabay

„Wydaje mi się, że mam COVID-19. Co robić?”

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował instrukcję, do której należy się stosować.

Jeśli na podstawie występujących objawów – masz gorączkę, kaszel, straciłeś węch lub smak, odczuwasz duszności – podejrzewasz u siebie zakażenie COVID-19, przede wszystkim zostań w domu (tylko w ten sposób zminimalizujesz ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa) i umów się na teleporadę lub poradę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli lekarz uzna, że istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, bardzo prawdopodobne, że otrzymasz skierowanie na test – wymaz z nosogardła. Nie obawiaj się zawiadomić o tym swojego pracodawcę. Pamiętaj, że za czas nieobecności w pracy i samoizolacji, która jest związana z oczekiwaniem na wynik testu, przysługuje Ci zwolnienie lekarskie.

Raxpixel

Wraz ze skierowaniem udaj się do punktu pobierania wymazów, w przypadku gdy jesteś to w stanie zrobić o własnych siłach (nie korzystaj z komunikacji miejskiej). W sytuacji gdy Twój stan zdrowia Ci na to nie pozwala, poinformuj o tym lekarza, który powinien zlecić pobrania wymazu w Twoim domu.

Wynik testu będzie dostępny dla lekarza w specjalnej aplikacji gabinet.gov.pl, który powinien poinformować Cię o nim telefonicznie. Jeśli tak się nie stanie, zadzwoń do przychodzi, gdzie zlecono Ci badanie. Wynik testu otrzymasz również na swoje Internetowe Konto Pacjenta. W przypadku gdy wynik będzie pozytywny (zakażenie COVID-19 zostanie potwierdzone), otrzymasz zwolnienie lekarskie, a informacja o zakażeniu trafi do systemu EWP dostępnego dla służb sanitarnych i policji. Dzięki takiej informacji służby będą mogły monitorować, czy izolujesz się od reszty społeczeństwa nie narażając tym samym innych na zakażenie.

Pikist

Innym rozwiązaniem zrobienie komercyjnego testu na koronawirusa bez „ingerencji” lekarza POZ. Jeśli wynik takiego testu okaże się pozytywny, zostań w domu i zadzwoń do lekarza, który pokieruje Twoim leczeniem. Zdecyduje m.in. czy konieczna jest hospitalizacja. Jeśli tak, dostaniesz skierowanie do szpitala. Jeśli nie, odbywasz izolację w domu, podobnie jak w wyżej opisanym przypadku.

Może zdarzyć się także, że w domu z różnych powodów nie masz warunków do odbycia izolacji. Tutaj również z pomocą przychodzi lekarz, którzy może skierować Cię do specjalnego izolatorium.

Pikist

Dochodzenie epidemiologiczne

W przypadku gdy wynik testu okaże się pozytywny, informacja o tym trafi do służb sanitarnych, które rozpoczną własne procedury. Mowa tutaj m.in. o dochodzeniu epidemiologicznym. Sanepid poprosi Cię o przygotowanie listy osób, z którymi miałeś styczność w ostatnim czasie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa. Jeśli kontakt z osobami trzecimi był na tyle bliski, że sanepid stwierdzi ryzyko ich zakażenia, może nałożyć na nie 10-dniową kwarantannę. Po tym czasie, jeśli nie mają żadnych objawów, zostaną zwolnieni w kwarantanny. Pozostałe osoby, z którymi mogłeś mieć styczność, mogą zostać objęte nadzorem epidemiologicznym – obserwacją bez ograniczenia swobody przemieszczania się.

Źródła: www.fakt.pl