×

Co raz więcej przypadków małpiej ospy w Europie. Czy powinniśmy się obawiać?

Małpia ospa należy do tej samej rodziny chorób co ospa prawdziwa. Występuje endemicznie w Afryce, ale niedawno wykryto kilka przypadków w Europie. Ekspertów niepokoi szybki wzrost zakażeń w tym regionie, czyli poza jej zwyczajowym występowaniem. Czy powinniśmy obawiać się epidemii małpiej ospy?

Na czym polega ta choroba?

źródło: CDC

źródło: CDC

Jest to zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa Orthopoxvirus. Najczęstszym źródłem zakażenia dla ludzi są zazwyczaj gryzonie np. wiewiórki, rzadziej małpy. Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi. Do zachorowań u ludzi dochodzi bardzo rzadko, najczęściej w Afryce, gdzie choroba występuje endemicznie. Jej objawami są wysypka, gorączka, ból mięśni i głowy.

Kolejne przypadki małpiej ospy w Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów zdiagnozowano w ostatnim czasie trzy przypadki zakażenia małpia ospa. Choroba wystąpiła w Monachium oraz w Berlinie. Eksperci przypuszczają, że liczba infekcji w Europie będzie się zwiększać. Stan zakażonych jest stabilny i są pod ciągłą obserwacją lekarzy. Przypadek z Monachium dotyczył młodego mężczyzny z Brazylii, który podróżował przez Portugalię i Hiszpanię do Niemiec.

Jestem przekonany, że łącznie będzie więcej przypadków w Niemczech. Ogólnie śmiertelność w przypadku zachodnioafrykańskiej ospy małpiej wynosi jeden procent i dotyczy głównie dzieci poniżej 16. roku życia. – wyjaśnił Clemens Wendtner, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu w bawarskim Schwabing.

Trzeba jednak pamiętać, że dane z Afryki niekoniecznie można przenieść na grunt Europy lub USA, gdzie wskaźnik śmiertelności może być niższy. Jest to choroba, która moim zdaniem nie ma potencjału, by w znacznym stopniu zagrozić społeczeństwu – dodał. Zakażeni pacjenci zarażają przez około trzy, cztery tygodnie. – dodaje Wendtner

Przypadki małpiej ospy w innych krajach

źródło: CDC

źródło: CDC

Kilka przypadków zakażenia małpią ospą wykryto również w innych państwach. W zeszła sobotę o pierwszej infekcji poinformowała Szwajcaria. Wcześniej zakażenia pojawiły się również w Izraelu, Australii, Kanadzie i USA.

Co ciekawe pacjenci u których wykryto wirusa nie podróżowali do Afryki Zachodniej i Środkowej, gdzie małpia ospa występuje endemicznie. Interesujące jest również to, że większość zakażeń wykryto u homoseksualnych mężczyzn. Choroba może przebiegać łagodnie, ale nie wykluczone są również cięższe przypadki prowadzące nawet do śmierci. Lekarze zalecają szczególną ostrożność w grupach pacjentów z obniżoną odpornością np. pacjenci zarażeni wirusem HIV.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować